Close

Co jsou investice

Když už jsem se rozhodla psát blog o investicích, je asi dobré můj první článek zaměřit na to, co to vlastně investice je. Mám totiž dojem, že chudinky investice mají v Čechách dost špatnou pověst. Pověst něčeho, co je velmi rizikové, neprůhledné a tajemné a co je určeno jenom pro vyvolenou skupinu lidí, kteří jsou buď hodně bohatí nebo mají utajené informace. Když se před někým zmíním, že pracuji v tomto oboru, setkávám se většinou buď s naprostým odmítnutím typu „jéžíš do něčeho takovýho bych prachy nikdy nedal“ nebo naopak „Jé, ty děláš investice? Poraď mi, co mám nakoupit, abych na tom vydělal balík“

Abych zjistila, jaká je tedy obecná představa o tom, co to vlastně investice je, zeptala jsem se několika svých přátel, kteří se nepohybují v oblasti investic, co si představují pod pojmem investice a dostala jsem například tyto odpovědi:

„Způsob, jak si uříznout z aktuální rezervy s vyhlídkou kladného zúročení v čase“
„Je to prostředek pro zajištění budoucnosti mé a mé rodiny“
„Správně uložené peníze“
„Zhodnocení peněz v čase“

Všechny odpovědi jsou správné a potěšilo mě, že ani jedna odpověď nedefinovala investice jako něco negativního. Co má však většina odpovědí společného je to, že pohlížejí na investice především jako na peníze. To je sice správná, ale ne úplná definice investice.

I člověk, který vůbec žádné peníze nemá, často v životě investuje. Už naši předkové věděli, že si musí část úrody schovat a zasadit, aby měli úrodu novou.  Už v dětství investujeme svůj čas do vzdělání (i když často nedobrovolně). V dospělosti již dobrovolně pokračujeme ve vzdělání, abychom získali lepší práci. Když sportujeme, jíme zdravě a nekouříme, investujeme do svého zdraví. V případě (ne)kouření investujeme dokonce dvakrát – jednou do svého zdraví a jednou finančně, protože navíc ušetříme. Naše děti jsou také naše investice.

Dokonce i můj čtyřletý syn se už naučil investovat (i když o tom ještě neví) Nedávno se ke mně večer přitulil a zeptal se „maminko, že jsem byl dneska moc hodný?“ a já jsem pochopila, že celý den intenzivně investoval do potlačení svého temperamentu, aby získal pohádku navíc nebo nějakou sladkost😊

Když se tedy podíváme na investice takto široce, je jasné, že bez investic není budoucnost. Většinou ale když mluvíme o investicích, tak máme na mysli finanční investice, jak je většinou vidí kamarádi v mém miniprůzkumu. A právě na tento druh investic a na to, pro koho jsou tyto investice vhodné se zaměřím v příštím článku.


Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru investičního zpravodaje a budete dostávat měsíčník nabitý informacemi ze světa investic včetně upozornění na nové blogové příspěvky.