Close

Jsou investice opravdu pro každého?

Každý finanční poradce používá fráze jako „Investovat může úplně každý“ a „Investování je v dnešní době nutnost“. A myslí tím samozřejmě hlavně investice do cenných papírů.  Ale je to skutečně pravda, nebo je to jenom obchodní trik poradců, kteří se nám snaží „vnutit“ něco, co vůbec nepotřebujeme?

U investic obecně to určitě pravda je, ale jak je to s investicemi do cenných papírů? Tady je třeba být obezřetnější. Na následujícím příkladu můžeme vidět, že nevhodná investice dokáže nadělat mnohem víc škody než žádná investice.

Zcela nezkušená investorka (říkejme jí třeba Petra) vložila v roce 2007 na radu své bankéřky všechny peníze do jednoho akciového fondu, který byl vysoce koncentrovaný na jeden region a ještě vystavoval investory měnovému riziku. V době krize hodnota její investice poklesla na pouhých 30%. Po následném růstu a dalším poklesu v roce 2011 peníze potřebovala na pokrytí svých výdajů a všechny podíly prodala (asi na 60% původní hodnoty).

A tento příklad přesně ukazuje příčinu špatné pověsti investic. Ale nejsou to investice, které za to mohou. Nezkušenost klientky ve spojení s nekompetentností bankéřky napáchaly ruku v ruce tu největší škodu. Znamená to tedy, že nezkušený investor nemůže investovat?

TIP:
Základní povědomí o investicích můžete získat již za pár hodin absolvováním on-line kurzu „Finanční pohoda“ zdarma na webu financehrou.cz.

To určitě ne, ale je důležité mít alespoň základní povědomí o tom, co investice jsou, jak fungují a co od nich můžeme očekávat. Nespoléhejte vždy stoprocentně na svého finančního poradce. Ne všichni finanční poradci jsou totiž opravdoví odborníci. Běžný způsob jejich odměňování (provizní systém) navíc nahrává těm nepoctivým. Základní povědomí o investicích pomůže odlišit dobrého poradce od toho špatného. Petře by totiž stačilo, aby znala jedno jediné investiční pravidlo – pravidlo diverzifikace, aby pochopila, že její bankéřka není ta pravá.

Další co musíte mít pod kontrolou, než začnete investovat, je rodinný rozpočet. Když nemáte dostatečnou rezervu na pokrytí neočekávaných výdajů, může rozbité auto či náhlý krátkodobý výpadek příjmů zcela zničit váš investiční plán. A pokud vám dluhy přerůstají přes hlavu, pomocí spekulací na burze to skutečně nevyřešíte. To není investování, to můžete rovnou zkusit štěstí v kasinu.

A proč by tedy měl člověk investovat, když to znamená, že se musí vzdělávat, vzdát se své aktuální spotřeby a pořád si dávat na něco pozor?

Jistě většině z vás neušlo, že říjnová meziroční inflace vyskočila na 2,9%. A víte kolik jsou aktuální úroky na spořících účtech? Ty nejvýhodnější účty nabízejí cca 1% a to pouze do určité výše vkladu. To znamená, že pokud máte své úspory na spořícím účtu, ztrácíte reálně 2 až 3%. Po dvaceti letech si tak budete moct za své úspory koupit pouze 61% toho co dnes. A že dostatečné úspory budeme jednou potřebovat, o tom snad nepochybuje vůbec nikdo. Já bych tedy nerada spoléhala v důchodu na pomoc státu nebo na pomoc svých dětí. To bych totiž taky mohla zjistit, že jsem je špatně vychovala a že se mi žádné pomoci nedostane😊

Moje odpověď na úvodní otázku je tedy: Investování JE pro každého. Je pro každého, kdo nechce žít ze dne na den a kdo myslí na budoucnost svou a svých dětí.


Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru investičního zpravodaje a budete dostávat měsíčník nabitý informacemi ze světa investic včetně upozornění na nové blogové příspěvky.