Close

Jste pro poradce výhra nebo noční můra? Otestujte se.

Máte rádi adrenalinové sporty? Sázíte se rádi? Máte rádi luxusní věci? Jste cholerici nebo flegmatici? Jste věrní svým partnerům? Běžíte zachraňovat své děti na spodním stupínku prolézačky nebo až na tom nejvyšším?

To všechno by o vás měl investiční poradce vědět. Proč? Protože nestačí znát pouze objektivní skutečnosti jako je délka investice, velikost majetku atd. Stejně důležité je vědět, nebo alespoň tušit, jak prožíváte různé životní situace, jak zvládáte své emoce. Podobně totiž nejspíš budete reagovat i při investování.

My poradci máme rádi škatulkování, a proto jsem si i já vytvořila pro investory škatulky, většinou nazývané investiční profily (viz. obrázek).

quadrants

Investiční horizont reprezentuje objektivní skutečnosti. Emoce, neboli subjektivní kritéria jsou reprezentována ochotou akceptovat krátkodobé poklesy portfolia. Kombinací těchto 2 kritérií jsem získala 4 typy investorů (Inspirovala jsem se článkem Garyho Mishurise na blogu CFA Institutu).

Krátkodobý gambler – krátký investiční horizont a vysoká ochota akceptovat kolísání

Máte krátkodobé cíle, na které si chcete vydělat investicemi do akcií, komodit nebo právě populárních kryptoměn? Nevadí vám kolísání hodnoty těchto aktiv,  protože věříte, že právě vy dokážete správně načasovat nákup? Pak jste typický krátkodobý gambler. Pravděpodobně odmítáte služby investičního poradce, protože věříte více vlastnímu úsudku (nebo médiím). Pokud přeci jenom vezmete nějakého poradce na milost, bude se snažit vás trochu krotit. Když se mu to nepodaří, aspoň vám poradí takto: „Použijte tuhle strategii jen na malé částky a na získání věcí které nutně nepotřebujete“.

Dlouhodobý kliďas – dlouhý investiční horizont a vysoká ochota akceptovat kolísání

Jestli máte dlouhodobé cíle (finanční nezávislost v důchodu, studia dětí,…..) a nevadí vám krátkodobé výkyvy (až +/-20%), patříte mezi dlouhodobé kliďase.  Pro poradce jste výhra, protože s vámi má nejjednodušší práci. V dlouhém horizontu totiž krátkodobé výkyvy objektivně nevadí a vy jste to schopni emočně zvládnout. (objektivní a subjektivní kritéria jsou v souladu). Stačí správně vytvořit portfolio, které bude schopno přinést potřebný výnos a pravidelně ho aktualizovat. Pokud patříte do této skupiny, můžete si gratulovat. Dosažení vašich finančních cílů pro nebude složité. Je vás málo, takže hledáte-li poradce, ozvěte se mi 🙂

Krátkodobý spořínek – krátký investiční horizont a nízká ochota akceptovat kolísání

Za 5 let se chystáte nastoupit cestu finanční nezávislosti, kdy budete chtít postupně využít své finanční prostředky na zachování stávající životní úrovně? Nebo se chystáte pořídit si ve stejném horizontu vlastní bydlení? Bojíte se toho, že vám krátkodobý pokles hodnoty vašich úspor znemožní váš cíl uskutečnit? Jste jednoznačně krátkodobý spořínek. U vás je obava z poklesu naprosto relevantní a vaše subjektivní i objektivní kritéria jsou tak v souladu. Poradce vám pomůže vytvořit portfolio s výnosem na úrovni inflace, u kterého nehrozí, že dojde k výraznému poklesu těsně před dosažením cíle.

Dlouhodobý nervák – dlouhý investiční horizont a nízká ochota akceptovat kolísání

Je vaším hlavním cílem ušetřit dostatek financí pro sebe v důchodu a pro své děti v dospělosti? A je tento cíl daleko? Při představě, že by vaše portfolio mohlo krátkodobě poklesnout o více než 10% se vám dělá špatně a nejraději byste měli všechny investice zajištěné? Pokud na vás sedí tento popis, jste dlouhodobý nervák. Pro vás je dobrý investiční poradce klíčový.  K odborným dovednostem musí totiž přidat ještě vlastnosti psychologa a mentora, který ochrání vaše peníze především před vámi samými. V zajištěných investicích totiž svého cíle určitě nedosáhnete.

Tyto profily jsou samozřejmě pouze orientační a trochu nadsazené. Pořád platí, že investiční plán je třeba dělat na míru a škatulkování je jenom pro statistiky. Podstatné je především nezapomínat na subjektivní kritéria. Když jsou v rozporu s těmi objektivními, značně to komplikuje dosažení cíle. A poradci tu jsou od toho, aby vám s tím pomohli.

Našli jste se v některém z popsaných investičních profilů? Zaškrtněte v anketě, který na vás sedí nejvíc. Pokud se nevidíte ani v jednom, napište mi váš pohled prosím do komentářů nebo do formuláře „Ptejte se mě“.

[polldaddy poll=9883275]

Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru investičního zpravodaje a budete dostávat měsíčník nabitý informacemi ze světa investic včetně upozornění na nové blogové příspěvky.