Close

3 + 1 důvod proč mám radši akcie než dluhopisy

Do akcií jsem se zamilovala už když jsem o nich poprvé slyšela při hodinách ekonomiky na Obchodní akademii. Přišlo mi skvělé mít možnost vlastnit část těch úžasných amerických firem. Představa, že bych mohla popíjet Coca-colu, cpát se hamburgerem, poslouchat muziku z mp3 přehrávače a tím přispívat do svého byznysu, mi přišla úžasná. Doufala jsem, že budu v dospělosti dostatečně bohatá a budu si moct tyto akcie koupit. Sen se stal realitou a to jsem ani nemusela výrazně zbohatnout. Akcie už lze kupovat i s minimálním kapitálem. A můj pohled na ně se ani za ta léta nezměnil. Pořád je mám ze všech tříd aktiv nejraději. A proč je mám raději než třeba dluhopisy?

Vyšší výnos

Z historického pohledu jsou akcie jednoznačně nejvýnosnější třídou aktiv.

log-real-26-to-2016

Zdroj: www.investorsfriend.com

Určitě můžete namítnout, že historie se nemusí opakovat. Ale stejně si troufnu tvrdit, že znatelně vyšší reálný výnos akcií než dluhopisů lze očekávat i v budoucnosti. Stačí se na to podívat čistě logicky.

Například již zmiňovaná Coca-Cola vydá dluhopisy, aby si zajistila financování investic do svého rozvoje. Je racionální předpokládat, že manažeři této společnosti očekávají od své investice vyšší výnos, než kolik zaplatí držitelům dluhopisů za jejich půjčku. Pokud by byl jejich výnos nižší, výsledkem celé transakce by byla ztráta. A nikdo nepodniká s cílem dosáhnout ztráty.  Výnos z této investice se potom promítne do zisku společnosti a v dlouhém období i do cen akcií nebo do dividend. Pokud věříte dané firmě, čekejte u jejích akcií vyšší výnos než u dluhopisů.

Akcie nemají splatnost

Možná to někdo z vás vidí jako nevýhodu, ale v mé situaci je to jednoznačná výhoda. Mám dlouhý investiční horizont a nepotřebuju žádné cash flow. Splatnosti a výplaty kuponů u dluhopisů mi tak jen komplikují život. Musím řešit, kam mám peníze reinvestovat, z kuponu musím zaplatit daň a navíc toto nevyžádané cash flow mě svádí ke zbytečnému utrácení. Pro mě je jednodušší nastavit správně své akciové portfolio, nechat ho pracovat a začít se o něj zajímat až tak 5 let předtím, než budu peníze potřebovat.

Předvídatelnější výnos

Mnozí z vás si asi řeknou, že jsem se zbláznila. Jak můžou mít akcie předvídatelnější výnos než dluhopisy? Vždyť u dluhopisů je výnos vždy jasný a u akcií není jistého vůbec nic, dokonce ani dividendy nejsou jisté.  Pokud ale beru v úvahu reálný výnos, tedy výnos očištěný o inflaci, a dlouhý investiční horizont (deset a více let), vidím to úplně opačně. U akcií lze s velkou pravděpodobností očekávat, že výnos bude vyšší než inflace, a to minimálně o 2-3%. Když to úplně zjednoduším, tak lze předpokládat, že globální výnos akcií (kapitálový růst + dividendy) bude korelovat s růstem globálního HDP a porazí inflaci. A to je z mého pohledu mnohem předvídatelnější než výnos dluhopisů, který je závislý na předem neodhadnutelném a politikou lehce ovlivnitelném vývoji úrokových sazeb. Nikdy si nemůžete být jisti, jestli dluhopisové portfolio dokáže porazit inflaci, která je hlavním zlodějem úspor. Reálný výnos je tedy paradoxně stabilnější a předvídatelnější právě u akcií.

A poslední důvod, proč mám radši akcie je čistě můj osobní a vyplývá z toho, co jsem psala na začátku. Vlastnit část byznysu mi přijde zajímavější než půjčovat peníze.

Mají dluhopisy v portfoliu místo?

Vychvalováním akcí ale v žádném případě nechci říct, že dluhopisy nemají v portfoliích žádný smysl. Naopak. Dluhopisy mají v portfoliích především tyto dvě role:

  1. Pro klienty, kteří potřebují pravidelný, fixní zdroj příjmů, jsou dluhopisy ideální. Jsou rozhodně lepší volbou, než mít peníze ve spořicích produktech.
  2. V portfoliích slouží především pro zmírnění výkyvů na akciových trzích. Výnos dluhopisů, především těch bezpečných, je často negativně korelován s výnosem akcií a proto nakombinované portfolio mnohem méně kolísá.

Dluhopisy tedy nezatracuji, ale bez akcií svých dlouhodobých finančních cílů pravděpodobně nedosáhnete. A navíc by bez nich bylo investování nudné 🙂


Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru investičního zpravodaje a budete dostávat měsíčník nabitý informacemi ze světa investic včetně upozornění na nové blogové příspěvky.