Close

Jak naplánovat investici do dětí

„Není lepší investice pro kteroukoli společnost, než dávat mléko do miminek“

Winston Churchill

Z vlastních zkušeností stoprocentně potvrzuji, že nejlepší investice je do vlastních dětí. Obohacuje náš život mnohem víc, než jakékoliv finanční výnosy.  Ale i na tuhle investici je dobré být dopředu připraven (finančně i informačně).

Narození dítěte je pro rodinu začátek období nižších příjmů a nových výdajů. Dávky spojené s rodičovstvím ve většině případů zdaleka tento rozdíl nenahradí. Mám pro vás několik tipů, jak svůj rozpočet před založením rodiny na tuto změnu připravit.

 1. Navyšte hotovostní rezervu, abyste mohli pokrýt měsíce, kdy s nižším příjmem nevyjdete. Ideálně by měla rezerva pokrýt až 12ti násobek vašich měsíčních výdajů.
 2. Další volné peníze zainvestujte do aktiv, které vám ponesou pasivní příjem (dividendy, úroky, pronájem nemovitostí,….). Ten se vám může s dětmi hodit.
 3. Jestli již máte nějaké pravidelně placené spořicí nebo investiční produkty, nerušte je. Produkty, kde není problém ukončit zasílání plateb bez sankcí, můžete ukončit, až skutečně zjistíte, že je platit nezvládnete. Když ještě takové produkty nemáte, klidně si je založte, ale pouze ty, kde můžete přerušit splácení bez sankcí. Třeba penzijní spoření zrušit bez sankcí nejde, ale je možné příspěvky na nějakou dobu přerušit. Pozor ale na investiční životní pojištění, tam platby přerušit nelze.
 4. Zkuste popřemýšlet o tom, jak byste si mohli v době rodičovské dovolené přivydělat. Není tajemstvím, že právě tato doba může být dobou vhodnou pro začátek podnikání. Spoustu tipů najdete na vzdělávacím portále www.financehrou.cz v sekci „tipy jak vydělat“
 5. Rozmyslete si a naplánujte, jak chcete v budoucnosti bydlet. Stačí vám bydlet v nájmu nebo chcete vlastní nemovitost?  Pořizujte si pouze takovou nemovitost, u které budete schopni platit splátky nebo nájem i s nižšími příjmy.  Nezapomeňte, že na hypotéku budete potřebovat také vlastní zdroje.
 6. Udělejte si čas na průzkum toho, co pro miminko potřebujete a nepotřebujete a jak nejvýhodněji to potřebné nakoupit. Byznys s miminky je velmi výnosný, na trhu je obrovské množství produktů a málokterá maminka pod vlivem hormonů odolá dalším a dalším pomůckám, které jsou pro miminko „nezbytné“. Věřte mi, že nezbytných věcí je opravdu málo. Rady z mé z mé maminkovské praxe najdete v tabulce.

Kde (ne)šetřit při přípravě výbavičky

 • Jestli máte kolem sebe další rodiny s dětmi, nemusíte kupovat skoro žádné oblečení na první rok. Přátelé a rodina vám spoustu oblečků dá zadarmo anebo za pakatel. A nebudou ani moc obnošené – miminka rychle rostou. To samé platí pro hračky.
 • Dražší věci jako zavinovačky, kombinézy,  spací pytle, fusaky do kočárku….koupíte levně z druhé ruky (buď online nebo u nás například fungují skvěle místní bazárky)
 • Autosedačku si radši kupte novou, tam bych kvůli bezpečnosti koupi z druhé ruky nedoporučovala, může být poškozená
 • Také botičky ortopedi doporučují kupovat nové na míru dítěte
 • Místo drahého přebalovacího pultu stačí pořídit podložku, kterou můžete položit na stůl nebo komodu
 • Nekupujte pampersky – jsou předražené a asi nejhorší ze všech plínek, které jsou na trhu
 • Místo vlhčených ubrousků kupte balík Perlanu (netkaná textilie). Stojí 500,- a vydrží  půl roku.
 • Manducu nebo podobné nosítko si nejdříve někde půjčte a vyzkoušejte, jestli v něm dítě chce být. Některé děti mají radši volný pohyb v kočárku.

Aby bylo dítě šťastné a spokojené, nepotřebuje značkové oblečení nebo špičkový kočárek. Potřebuje hlavně váš čas a taky spokojené a klidné rodiče. A bez dostatku spánku a kvalitního jídla spokojení a klidní rozhodně nebudete. Dítěti můžete kupovat drahé značkové oblečení nebo můžete za cenu jedné takové bundy pořídit veškerou zimní výbavu pro dvě děti na bazárku. Za ušetřené peníze si pak zaplatíte někoho, kdo vám uvaří nebo uklidí. Já rozhodně preferuji druhou možnost.

Nečekané úspory

Když jsem byla poprvé těhotná a googlovala rozumy, našla jsem spoustu článků o tom, kolik stojí dítě a co všechno si pro něj a pro sebe musím koupit. Ale žádný článek nepsal o tom, že na rodičovské dovolené také hodně ušetřím, aniž bych se o to nějak zvlášť snažila. Prvních pár let života můžete zapomenout na kino, divadlo, večeře v restauracích, mejdany… Za to všechno ušetříte spoustu peněz. Novopečená maminka asi také nebude mít čas brouzdat po obchodech a zahánět splín nákupem oblečení. Já jsem navíc snahu o koupi něčeho nového vzdala vždy, když jsem se pokusila v kabince narvat do šatů své původní velikosti. Jak ráda jsem se zase navlékla do vytahaného těhotenského oblečení. Zkušení rodiče mi pravděpodobně také potvrdí, že na dovolenou do vzdálených destinací je možné během prvních dvou let zapomenout. Miminka totiž mají na cestování dost vyhraněný názor, který se projevuje především křikem.

V konečném důsledku tyto vynucené úspory mohou nahradit nebo i převýšit zvýšené náklady spojené s dětmi.

Náš rodinný rozpočet se od té doby, co se nám narodily děti sice změnil, ale jeho bilance je hodně podobná, ne-li lepší. S rostoucími dětmi bude pravděpodobně přibývat společných i samostatných aktivit a výdaje zase stoupnou, ale věřím tomu, že stoupnou i moje příjmy, až děti nebudou vyžadovat moji celodenní péči. Takže kdo z vás ještě nemá děti, nebojte se a pusťte se do toho:-)

Psáno pro portál FinanceHrou.cz


Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru investičního zpravodaje a budete dostávat měsíčník nabitý informacemi ze světa investic včetně upozornění na nové blogové příspěvky.