Close

Pomozte svým rodičům najít ztracený poklad

Češi mají v zaknihovaných cenných papírech 85 miliard korun, o kterých neví.  I to zaznělo v jedné z prezentací  na konferenci Investiční forum, kterou pořádal Investiční web. Jde především o akcie z kuponové privatizace. Martin Garnáč ze společnosti České akcie.cz připravil příručku, která vám pomůže zjistit, zda náhodou nějaké takové akcie nevlastníte a pokud ano, jak se k nim můžete dostat. Tato příručka je na jejich webu ke stažení zdarma. Je evidentní, že hlavním účelem této příručky je propagace společností a webů, které nabízejí služby s touto problematikou spojené. Shrnuje ale hodně užitečných informací a díky ní vás pátrání po ztracených akciích může stát pouze váš čas.

Historie

Akcie získané v kupónové privatizaci byly evidovány ve Středisku cenných papírů (SCP). To bylo v roce 2010 nahrazeno Centrální depozitářem cenných papírů (CDCP), do kterého mají ale na rozdíl od původního SCP přístup pouze obchodníci s cennými papíry. Kdo si nepřevedl svůj účet v SCP pod nějakého obchodníka s cennými papíry, byl mu jeho účet automaticky převeden jako tzv. nezařazený účet. Tito akcionáři o svůj majetek nepřišli, ale do databáze nemají automatický přístup a nemohou se na svůj účet jednoduše podívat. Kvůli tomu mnoho lidí na své akcie dávno zapomnělo. Většina akcií na těchto účtech pravděpodobně téměř žádnou hodnotu nemá. Je ale možné, že na účtu objevíte třeba akcie ČEZu včetně od té doby vyplacených dividend. A to už by byl asi pěkný poklad.

Kdy se vyplatí začít pátrat?

Určitě nemá smysl se pouštět do pátrání, pokud jste si naprosto jisti, že jste veškeré benefity plynoucí z tehdejší držby akcií již obdrželi nebo jste si majetkový účet z SCP převedli k obchodníkovi s cennými papíry.  Já mám také smůlu, v době kupónové privatizace mi ještě nebylo 18 let. Šance, že pátrání přinese ovoce je především v těchto případech:

  1. Matně si vzpomínáte, že jste kdysi nějaké akcie měli, ale vůbec si nepamatujete, co se s nimi stalo, popř: vám toto sdělí vaši rodiče nebo prarodiče.
  2. Našli jste u sebe nebo u svých rodinných příslušníků doma založen výpis z původního SCP a majitel neví, jak s tímto účtem naložil.
  3. Našli jste u sebe, nebo u svých příbuzných listinné akcie a nevíte, jestli mají nějakou hodnotu
  4. Víte, že máte nezařazený účet u CDCP, ale nevíte, co na něm je

První kroky k nalezení pokladu

  1. Jestli si nejste jisti, zda máte, nebo nemáte nezařazený účet u CDCP, lze to zjistit zadáním rodného čísla na stránkách CDCP. Tak získáte ale jenom informaci o tom, jestli účet máte, nikoliv co na něm je.
  2. Nahlédnout na účet již nabízí CDCP pouze jako zpoplatněnou službu za 500,- Kč.  Obchodníci s cennými papíry nabízí tuto službu za cenu od 150 (pokud jste klientem) do 1 000,- Kč. Martin Garnáč ve své příručce nalezl elegantní řešení, jak k této informaci přijít zdarma, a to převedením svého účtu do Fio Banky, která související služby nabízí zdarma. Já osobně bych nicméně asi zaplatila radši své bance poplatek 150 Kč, než absolvovala proceduru převedení svého účtu a pak zjistila, že na něm nic cenného nemám. Každopádně výhoda Fio Banky se projevuje především v případě, že budete chtít se svým nově nabytým majetkem manipulovat. Fio Banka je totiž majitelem RM-Systému, přes který se většina věřejně obchodovaných akcií z kuponové privatizace obchoduje.
  3. Jestli teď máte před sebou výpis účtu a je na něm třeba právě ten ČEZ, jste výherci. Je ale možné, že na něm budou akcie společností, o nichž vůbec nic nevíte, natož jakou mají její akcie cenu. To teprve začíná ta pravá detektivní práce…a k té se vám bude příručka společnosti České akcie hodit.

Zmiňovaná příručka je určena hlavně pro finanční poradce, ale vyzná se v ní i laik. Je dostatečně srozumitelně napsaná, aby jí pochopil každý, ale pokud nemáte čas ani chuť se osobně pátrání věnovat, můžete se obrátit na svého finančního poradce. Velmi pravděpodobně vám s tím rád pomůže. Jestli žádného nemáte, můžete se obrátit i na mě přes formulář Investiční poradny na těchto stránkách. Přeju hodně štěstí při pátrání, máte podle mě větší šanci než že vyděláte na bitcoinu:-)


Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru investičního zpravodaje a budete dostávat měsíčník nabitý informacemi ze světa investic včetně upozornění na nové blogové příspěvky.