Close

Jak budovat portfolio, když je všechno drahé?

Máme za sebou naprosto jedinečné roky na finančních trzích. Mohli jste investovat téměř do čehokoliv a nemohli jste se splést. Jediný poražený byl ten, kdo držel hotovost. A ani tento ultrakonzervativec díky minimální inflaci na reálné hodnotě příliš neztratil. O to obtížnější je nyní rozhodování o dalším směřování portfolia.  Ještě horší je situace, pokud chcete své investiční portfolio teprve začít budovat.

Jaké karty nám trh rozdává?

  • Inflace po delší době začíná pomalu ale jistě růst (u nás spíše jistě než pomalu)

InflaceZdroj: Český statistický úřad

  • Úrokové sazby na spořících účtech zůstávají zatím stále zanedbatelné. Bez specifických podmínek dostanete na spořícím účtu maximálně 0,5%.
  • Akciové trhy mají za sebou devět let růstu, poslední rok navíc téměř nekolísají (největší růstem se chlubí americký trh tažený především technologickými akciemi).
  • Výnosy dluhopisů jsou na minimálních hodnotách. S rostoucími sazbami u nás i v USA a s pomalým omezováním kvantitativního uvolňování v Evropě pomalu přichází růst výnosů, který znamená pokles ceny aktuálně držených dluhopisů. Skoro absurdní situaci na dluhopisových trzích perfektně popsal Jaroslav Vybíral ve svém článku pro Patrii.
  • Vzhledem k výraznému růstu české ekonomiky v porovnání s vyspělými trhy lze očekávat další posilování české koruny.

Jak aktuálně budovat nové portfolio

I když jsem velká odpůrkyně časování trhu a naopak propaguji především strategii kup a drž, musím se v této situaci mít velmi na pozoru při budování nového portfolia. Při dlouhodobém horizontu platí, že nejlepší strategie je investovat hned. To dokazuje například výzkum Schwab Center of  Financial Research, jehož závěry přibližuje viceprezident tohoto centra v článku Does Market Timing Work. Když teď ale přesvědčím nového klienta, aby investoval všechny své prostředky dle svého profilu a za půl roku dojde k prudkému propadu, asi nebude úplně šťastný. V extrémním případě se rozhodne všechny své investice prodat a už o nich nebude chtít nikdy slyšet. Ale nechávat všechny peníze zahálet na téměř bezúročných účtech a čekat na korekci je i podle zmiňovaného výzkumu ta nejhorší varianta. Při práci s klienty si aktuálně tedy připadám trochu jako královna koloběžka. Investovat ano, ale i ne, akcie ano, ale i ne, dluhopisy ano, ale i ne, hotovost ano, ale i ne……jak z toho vybruslit?

  1. Víc než kdy jindy je důležité budovat akciovou část portfolia postupně, pravidelným investováním. Pokud korekce přijde brzy, ještě nebudete mít v portfoliu tolik peněz, aby vás to příliš bolelo. Pokud naopak nepřijde, budete už se na pokračujícím růstu podílet. V akciovém portfoliu preferuji především dividendové akcie a velice pečlivě vybrané tzv. stock-picking fondy, které mohou korekci mnohem lépe odolat.
  2. Na spořících účtech doporučuji nechat více hotovosti, než obvykle. Budete tak částečně chráněni před možnou korekcí a navíc budete mít hotovost připravenou, jakmile se objeví zajímavé investiční příležitosti, kterých teď moc není.
  3. Velmi opatrní buďte při investování do dluhopisů. Dluhopisy mají za sebou velmi výjimečné období a dlouho očekávaný růst sazeb, který je negativní pro dluhopisy, je už realitou. Výnosy většiny dluhopisů neodpovídají podstupovanému riziku. To platí především u rizikovějších dluhopisů, tzv. junk-bonds. Bezpečné státní dluhopisy nicméně mohou hrát při poklesu akciových trhů významnou diverzifikační roli, a proto do portfolia určitě pořád patří. Vhodné jsou především dluhopisy s krátkou dobou do splatnosti. Vzhledem k tomu, že většina z vás asi nemá přístup k přímému investování do dluhopisů, vybírejte pečlivě fond, který dluhopisové riziko dokáže aktivně řídit.
  4. Portfolio je vhodné okořenit také trochou tzv. alternativních investic. Měly by to být hlavně investice, které nejsou korelovány s akciovými trhy. Snížíte tak možné kolísání hodnoty vašeho portfolia. Z dlouhodobého hlediska jsou to však akciové trhy, které jsou hlavním nositelem výnosu portfolia. Nedoporučuji tedy dávat do tohoto typu investic více než 10% portfolia.
  5. Pokud jste čistě korunový investor, vybírejte pouze korunové investice nebo produkty, které jistí měnové riziko.

To je moje strategie pro tento rok. A doufám, že očekávaná korekce na akciových trzích přijde co nejdříve a budeme mít tak příležitost nakupovat akcie ve slevách.


Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru investičního zpravodaje a budete dostávat měsíčník nabitý informacemi ze světa investic včetně upozornění na nové blogové příspěvky.