Close

Jít s davem je nejlepší cesta, jak prodělat

Říká se, že nic není starší než včerejší noviny. U mě by se to dalo parafrázovat, že nic není starší než včerejší článek. Minulý týden jsem psala, že akcie jsou drahé, a že by to chtělo nějakou korekci. Mé přání bylo vyslyšeno 🙂 Pro ty, kteří se aktuálně investovat chystají, je to určitě dobrá zpráva. Horší je to pro ty, kteří zrovna zainvestovali.

A já jsem se opravdu pobavila, když jsem si přečetla dopis klientům firmy Creative Planning od známého amerického správce aktiv Petera Mallouka. Peter ho posílal den před začátkem korekce a popisoval v něm, jak asi bude budoucí korekce vypadat. Mimo jiné napsal „10 % pokles indexu DJIA bude znamenat významnou bodovou ztrátu a to bude živná půda pro katastrofické titulky finančních médií“. No a kdo by to byl řekl, úterní média byla plná zavádějících titulků typu „Největší jednodenní pokles indexu DJ v historii“. Šlo však pouze o bodový pokles, nikoliv procentuální. Tak jak Peter předpokládal, první korekce na akciových trzích po velmi dlouhé době způsobila poměrně velké pozdvižení. A radost z toho mají především finanční média, která se předhánějí, kdo přinese víc šokující zprávu.

Bez ohledu na to co píšou média, jsou ale podobné události v dlouhé historii akciových trhů naprosto běžné. Cenové výkyvy jsou daní za vysoké výnosy, které nám akcie přinášejí. Poklidný a stabilní růst v loňském roce byl naopak pro akcie opravdu neobvyklý, na rozdíl od poklesů v minulém týdnu. Přesto je možné, že vás tento prudší propad trochu zneklidnil. Proto si myslím, že je správný čas si připomenout, co je největší nebezpečí pro investora na akciovém trhu. Je to volatilita? Jsou to úrokové sazby? Je to ekonomický cyklus? Kdepak, je to investor sám! Většina chyb, které investoři dělají, pramení z toho, že podléhají svým emocím.

Nejdůležitější kvalita investora je jeho temperament, nikoliv jeho inteligence.

Warren Buffet

Pojďme si to ukázat na názorném obrázku, jehož autorem je můj milý bývalý kolega Míla Doubrava, který je nejlepším učitelem ekonomie, jakého znám.

Psychologie

Obrázek ukazuje typické chování drobného investora na akciových trzích. Emoce jsou totiž tím nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje v krátkém horizontu vývoj akciových trhů. Ze všech vlivů, které mají neracionální chování na svědomí, podléháme především obavě ze ztráty (loss aversion) a obavě ze zmeškání (fear of missing out). Jsou to běžné lidské emoce, které způsobují, že investoři reagují zbrkle na poplašné zprávy v médiích, zapomínají na své cíle a svojí strategii, podléhají davovému šílenství a prodělávají! V konečném důsledku začnou akciové trhy nenávidět. Ale pouze do té doby než zase všichni začnou investovat „protože to přece krásně roste“. A tak pořád dokola.

Výše zmiňovaný Peter Mallouk ve svém bestselleru The 5 Mistakes Every Investor Makes and How to Avoid Them uvádí:

Od roku 1984 do roku 1995 byl výnos indexu S&P500 15,4% ročně. Průměrný akciový podílový fond ve stejném období vydělal 12,3% ročně. Průměrný investor ale ve stejném období vydělal pouze 6,3% ročně. Proč? Protože investoři odcházejí ze ztrátových trhů a nakupují na těch ziskových, neustále jsou s davem ve špatný čas na špatném místě. 

Autor svá tvrzení dokládá poměrně robustní statistikou, ze které vyplývá, že největší příliv investic do akcií se odehrává na vrcholech býčích trhů a odkupy jsou realizovány naopak blízko dna trhů medvědích.

Na závěr mám pro vás pár tipů, jak se před emocemi, které by vám mohly způsobit zbytečné ztráty, můžete ochránit:

  • Než začnete investovat, sepište si svojí investiční strategii, která bude odpovídat vašim cílům a vaší toleranci k riziku, nikoliv aktuální náladě na trzích
  • Tuto strategii dodržujte a měňte ji pouze, když se změní vaše cíle nebo vaše životní situace
  • Portfolio přizpůsobujte tržním situacím pouze v rámci předem stanovených limitů (například alokace do akcií 50% +-10%)
  • Nesledujte finanční zpravodajství ani hodnotu vašeho portfolia příliš často
  • Poraďte se s odborníkem než začnete dělat zásadní změny ve vašem portfoliu
  • Neřiďte se při investováním tím, co vám říkají kamarádi, příbuzní a lidé z vaší bubliny na sociálních sítích
  • Chovejte se k akciím jako ke každému jinému zboží, nakupujte ve slevách 🙂

Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru investičního zpravodaje a budete dostávat měsíčník nabitý informacemi ze světa investic včetně upozornění na nové blogové příspěvky.