Close

Nejúspěšnější investiční strategie

Přemýšleli jste někdy o tom, proč jsou někteří investoři úspěšnější než jiní? Je to špičkovým vzděláním? Nebo zkušenostmi? Obojí hraje důležitou roli, ale vzdělaných a zkušených investorů se pohybuje na trhu hodně a přesto zdaleka ne všichni jsou úspěšní. Přesněji ne všichni dokáží být úspěšní dlouhodobě. Co mají tedy ti vyvolení navíc? Je v tom snad nějaká tajná a zázračná strategie? Ještě než se pokusím na tuto otázku odpovědět, představím vám tři velmi úspěšné investory a jejich strategie.

Warren Buffet alias Věštec z Omahy

je určitě nejznámějším a nejúspěšnějším investorem, který používá tzv. hodnotovou strategii. Zjednodušeně řečeno jde o strategii, ve které investor hledá podhodnocené akcie bez ohledu na aktuální tržní situaci nebo ekonomický cyklus. Tato strategie přinesla Buffetově společnosti Berkshire Hathaway od roku 1965 průměrný roční výnos 20,1%, což je dvojnásobek výnosu amerického akciového indexu SP500. Více si můžete přečíst v posledním zveřejněném dopise akcionářům, který Buffet píše každý rok.

Král hedge fondů Ray Dailo

je v poslední době možná ještě populárnější než Buffet. Založil společnosti Bridgewater Associates, která je největším správcem hedgových fondů na světě. Tato společnost používá strategii „Global Macro„.  Pomocí pečlivé makroekonomické analýzy se snaží odhadnout budoucí chování trhu a své portfolio tomu přizpůsobuje. Využívá k tomu všech dostupných nástrojů, včetně krátkých prodejů a dalších derivátů.  Jeho strategie je často úspěšná v době, kdy všichni ostatní prodělávají. Například jeden z nejvýznamnějších fondů této společnosti „Pure Alpha“ přinesl na vrcholu finanční krize v roce 2008 investorům kladný výnos 9,4%.

Správce aktiv Petr Mallouk

je šéfem wealth management společnosti Creative Planning. Svoji strategii popisuje ve známém bestselleru celkem jednoduše. Abyste se stali úspěšným investorem, stačí se vyvarovat pěti velmi častých chyb. Kromě časování trhu je dle Petera jednou z hlavních chyb jakýkoliv pokus o aktivní investování. Radí svým klientům nakupovat levné indexové fondy a ty držet po celou dobu svého investičního horizontu. Jeho strategie je tedy v přímém rozporu se strategií Buffeta i Dalia. Výnosy jeho klientů pravděpodobně nedosahují výnosů Warrena Buffeta. Pro většinu z nás je ale výnos 9,9% (dlouhodobý výnos indexu S&P500) víc než dostačující pro splnění dlouhodobých cílů. 4,5 bilionu USD, které má společnost Creative Planning ve správě, je důkazem úspěšnosti této strategie.

Čí strategie je ta zázračná?

Tři výjimečně úspěšní investoři, tři zcela různé investiční strategie. Jaká je tedy ta správná? A proč ostatní investoři používající některou z těchto strategií tak úspěšní nejsou? Mají tyto hvězdy něco společného, co stojí za jejich úspěchem? Jsou to především tyto dvě věci, bez kterých se žádný úspěšný investor neobejde:

  1. Používají svojí vlastní strategii, která je jim vytvořena na míru, které rozumí a na kterou mají potřebné zdroje.
  2. Jsou konzistentní a disciplinovaní, nenechají se ovládat emocemi, které z finančních trhů často dělají adrenalinovou záležitost

Žádná strategie není univerzální a vhodná pro každého. Například Warren Buffet velmi rád zdůrazňuje, že jeho investiční horizont je navždy. Většina z nás má ale investiční horizont omezený. Navíc každý z těchto tří popsaných investorů má k dispozici armádu odborníků (analytiků, risk manažerů, právníků, daňových poradců…..), s našimi omezenými zdroji se logicky těmto společnostem nemůžeme nikdy vyrovnat.

Možná vás napadne (a rozhodně nejste jediní), že je tedy nejlepší prostě kopírovat portfolio Warrenta Buffeta a budete tím pádem tak úspěšní jako on. Ani to ale není ta správná cesta. Stejného výnosu takto nikdy nedosáhnete. Minimálně z těchto 3 důvodů:

  1. Po nákupu dané akcie společností Bershire Hathaway se cena akcie pravděpodobně zvýší a vy už nedokážete nakoupit za stejně výhodnou cenu.
  2. Budete investovat v mnohem menších objemech a tím pádem váš výnos výrazně sníží transakční poplatky.
  3. Jako korunový investor musíte vždy brát v úvahu měnové riziko – jeho zajištění také není zadarmo.

Kopírovat strategii Raye Dalia je už úplně nereálné. Nejreálnější je to v případě strategie Petera Mallouka, ale i tady musíte vzít v úvahu regionální specifika. Investovat pasivně bez podstoupení měnového rizika u nás prakticky nelze.

Pokud chcete i vy být úspěšnými investory, resp. chcete dosáhnout svých cílů, nekopírujte strategii investičních hvězd. Kopírujte způsob, jakým strategii tvoří a jak jí implementují. Nejlepší strategie je ta, která je vytvořena přímo pro vás a respektuje vaše cíle, možnosti, specifika a hlavně také vaše emoce. Jen tak dokážete být ve své strategii konzistentní a tím pádem i úspěšní.


Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru investičního zpravodaje a budete dostávat měsíčník nabitý informacemi ze světa investic včetně upozornění na nové blogové příspěvky.