Close

Dámy, kdo u vás řídí rodinné finance?

Když při diskuzi s jinými ženami, většinou maminkami, narazím na téma peníze a investice, velice často dostávám odpovědi typu „já o tom nic nevím, tyhle věci u nás řeší manžel“. Hodně žen se diskuzím o penězích vyhýbá. Myslí si, že tomu nerozumí. Navíc někdy mají i pocit, že když zrovna nevydělávají tolik jako manžel, nemají právo rozhodovat o „jeho“ penězích. Milé dámy, mám pro vás hned několik důvodů, proč je pro nás dobré se o rodinné finance zajímat a podílet se na rozhodování o společném majetku.

  1. Žijeme déle, vyděláváme méně a kratší dobu, vlastní úspory budeme v důchodu potřebovat

Podle Českého statistického úřadu byla délka dožití žen v ČR v 2017 82,1 roku oproti 76,2 u mužů. Máme tedy průměrně před sebou o 6 let delší důchodový věk. Díky nižším mzdám a kratší době strávené v zaměstnání kvůli rodičovské budeme nejspíš mít i nižší státní důchod než naši muži. Chudobou ve stáří jsme tedy dost ohroženy a měly bychom více myslet na zadní kolečka.

2.  Náš vlastní finanční plán pro případ rozvodu se může hodit

50% párů se rozvádí a opět jsme to většinou my, ženy, které na rozvod finančně doplatí. Staráme se o děti a nemůžeme tolik vydělávat. Účty musíme platit bez ohledu na to, jestli nám bývalý partner zaplatí výživné nebo ne.

3. Nechceme nečekanou návštěvu exekutora

Pokud si myslíte, že se vám to nemůže stát, podívejte se na film Druhý dech ze seriálu Nevinné lži. Ano, je to jen film, ale případů, kdy se manžel zadluží, nedokáže splácet a situaci neřeší a zametá pod koberec je mnohem víc, než byste si možná myslely. Navíc v realitě to většinou nedopadne tak dobře, jako v tomto filmu. Když se budete o vaši finanční situaci aktivně zajímat předem a případné problémy řešit s manželem, máte mnohem větší naději, že se s exekutorem nebudete muset setkat.

4. Máme všechny předpoklady pro to, abychom zhodnocovaly majetek lépe než muži

Velkým nepřítelem investora je totiž testosteron. A toho se nám moc nedostává. Díky němu mají naši muži velká ega, mají potřebu být za každou cenu nejlepší, příliš riskují, nenechají si poradit a jednají impulzivně. A to všechno by úspěšný investor mít neměl.

Investorkám naopak pomáhají tyto typické ženské vlastnosti:

  • Jsme rozvážnější – nejednáme impulzivně a o závažných rozhodnutích více přemýšlíme.
  • Jsme opatrnější – tato vlastnost může být sice někdy na škodu, protože díky ní často nezačneme investovat vůbec. Pokud se ale do toho pustíme, jsme obezřetnější. A to se většinou vyplácí.
  • Naším cílem není vyhrát, ale splnit si své cíle – díky tomu dokážeme být disciplinované a dodržet strategii.
  • Nestydíme se zeptat, když něčemu nerozumíme a necháme si poradit.

Samozřejmě teď trochu paušalizuji, ale to, že jsou ženy lepší investorky dokazují i statistiky. Například podle studie společnosti Fidelity Investments, jednoho z největších světových správců aktiv, průměrně ženy dokáží zhodnotit své finance každý rok o 0,4% více než muži. To se vám možná nemusí zdát tak významné, ale v delším horizontu může tak být rozdíl v celkovém výnosu opravdu markantní. Například při pravidelné investici 10 000/měsíčně a 20ti letém horizontu vám rozdíl mezi výnosem 5% a 5,4% udělá skoro půl milionu. Navíc podle této studie ženy dokáží uspořit větší část své mzdy než muži.

Co je ale na celé této studii pro mě nejzajímavější, je fakt, že pouze 9% oslovených žen si myslelo, že zhodnocují finance lépe než muži. Ostatní si myslely, že jsou horší. A to je přesně důvod, proč se většina z nás do investování vůbec nepouští. Nevěříme si a necháváme se přesvědčit, že starat se o finance nám nepřísluší. Opak je pravda. My můžeme do rodinného rozpočtu přinést řád, jsme schopné více ušetřit a lépe investovat. A pokud stále máte pocit, že nemůžete rozhodovat o penězích, které vydělá váš muž, spočítejte si, kolik by ho stály chůva, uklízečka, kuchařka, nákupčí a osobní asistentka a začněte alespoň o této částce rozhodovat:-)

Jak začít?

Trochu jsem vás nahlodala, ale nevíte jak začít? Spoustu základních informací již dneska najdete na internetu (například portál financehrou.cz má pěkný on-line kurz zdarma). Přečtěte si knihy o investování. Z českých knih je dobrým základem například kniha Petra Syrového a Tomáše Tyla Osobní finance, poté doporučuji knihu Daniela Gladiše Naučte se investovat. No a pak už jen zbývá si aktivně najít toho správného partnera, který vám bude osobním průvodcem světem investic. O tom už více můj článek Chcete být lovcem nebo lovnou zvěří.

Věřte mi, investování není tak těžké, jak si možná myslíte. A já věřím, že když se do toho pustíte, bude to mít blahodárný vliv i na váš partnerský vztah. Nově nabyté znalosti a zkušenosti vám určitě zvednou sebevědomí a to dodává sex-appeal:-)

https://www.fidelity.com/about-fidelity/individual-investing/better-investor-men-or-women


Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru investičního zpravodaje a budete dostávat měsíčník nabitý informacemi ze světa investic včetně upozornění na nové blogové příspěvky.