Close

Zapomeňte na vysoký výnos bez rizika

V minulém zaměstnání jsem hodně času trávila přípravou marketingových materiálů propagujících investiční produkty. Díky tomu mám za sebou dlouhé diskuze s oddělením compliance. Toto oddělení dbá na to, aby každý materiál, který je určen klientovi splňoval přísné regulatorní požadavky. Mnoho nabídek, na které narazíte na internetu ale evidentně na legislativu vůbec nedbá. Třeba titulek „Čech objevil způsob jak zbohatnout“ 🙂 který vede na stránky www.pevnyvynos.cz.

Co by vás u podobné nabídky mělo varovat.

  1. Zavádějící informace ohledně výnosu (není jasné, jestli jde o výnos roční, dvouletý nebo šestiletý a slibovaný výnos je navíc neobvykle vysoký)
  2. Žádné informace o konkrétním investičním nástroji (nikde na stránce není zmíněno, do čeho vlastně budete investovat)
  3. Žádný nebo nedostatečný popis rizik (v tabulce s názvem rizika se zmiňují pouze rizika ostatních produktů nikoliv produktu nabízeného)
  4. Zavádějící srovnání s běžnými spořícími nebo investičními produkty (roční výnosy ostatních produktů vs. „zřejmě“ dvouletý výnos nabízeného produktu)
  5. Neveřejná nabídka prezentována jako výhoda pro klienta
  6. Žádné informace o společnosti, která daný produkt nabízí

Veškeré další informace a konkrétní nabídku je prý možné obdržet vyplněním kontaktního formuláře. Já jsem se rozhodla zahrát si na mystery shoppera a formulář  vyplnila. Teprve když na mě vyskočila informace o ochraně osobních údajů, jsem zjistila, že své údaje posílám jakési společnosti FGV Investments. Společnost na svých internetových stránkách tvrdí, že investuje do energetických a developerských projektů. O dluhopisech či jiných investičních nástrojích pro běžné investory nic.

Po třech dnech mi na základě vyplněného formuláře zavolal zástupce této společnosti se zájmem si se mnou domluvit schůzku, aby mi učinil neveřejnou nabídku korporátních dluhopisů. Na vyžádání mi poslal do e-mailu všechny informace, které v internetové nabídce chyběly. V zaslaných materiálech jsem již nenašla nic zvláštního a pochybného a proto jsem svou misi ukončila a pánovi poděkovala s tím, že zaslaná nabídka pro mě není atraktivní:-)

Na veřejné stránce tak informace chyběly záměrně, neboť v tu chvíli by již nešlo o neveřejnou nabídku. Cílem výše zmiňované stránky tedy je veřejně nalákat na neveřejnou nabídku. Absurdní, že? 

Kromě toho, že by taková nabídka na internetu vůbec neměla existovat, obsahuje  některá tvrzení, která jsou, mírně řečeno, diskutabilní.

Veřejná vs. neveřejná nabídka

Stránka se nás snaží přesvědčit o tom, že zajímavý výnos bez rizika může přinést pouze neveřejná nabídka. To je úplný nesmysl. Hlavní přínos neveřejné nabídky je přínos pro emitenta – nemusí si nechat schvalovat prospekt. Pokud je taková emise dluhopisů skutečně neveřejná a vstoupí do ní pouze pár zkušených investorů, kteří mají všechny potřebné informace, je to v pořádku. Taková emise je levnější a může tak nabídnout atraktivnější výnos. Pokud je ale neveřejná emise pokoutně nabízena na internetu drobným investorům, jedná se vždy pouze o způsob, jak obejít regulátora. A investor tak přijde o ochranu, kterou regulátor poskytuje. I v rámci veřejné nabídky najdete atraktivní korporátní dluhopisy a navíc jsou pro vás bezpečnější. Ale ani veřejná nabídka nezabrání kreditnímu riziku, o kterém by měl každý investor vědět

Pevný výnos ≠ výnos bez rizika

I když daný instrument přináší fixní výnos, nejde o bezrizikovou investici. Riziko, že přijdeme o velkou část nebo dokonce o celou investici, je ve srovnání s globálním akciovým indexem neporovnatelně vyšší. Dluhopis je vlastně půjčka. Vy jako držitelé dluhopisu půjčujete peníze tomu, kdo dluhopis vydává. No a vaše hlavní riziko spočívá v tom, že dlužník nemusí peníze vrátit. Půjčili byste peníze někomu, kdo inzeruje na internetu, že vám za tu půjčku dá super úrok, ale ani se nepodepíše? Pokud investujete do dluhopisu, měli byste o firmě, které takto půjčujete vědět co nejvíc a měli byste jí hodně věřit. Pokud vás nějaká nabídka korporátního dluhopisu (ať už veřejná nebo neveřejná) zaujme, přečtěte si nejdřív článek Průvodce minovým polem českých dluhopisů od Ondřeje Záruby, který dává velmi dobrý návod co všechno je dobré si zjistit, než danou investici uskutečníte.

Není zajištění jako zajištění

Některé firmy, aby ještě více podpořily dojem bezpečnosti dluhopisu uvádějí, že je výnos zajištěn nebo garantován. Podívejte se na to, kdo a jak tento výnos garantuje. Nejbezpečnější ale nejméně častou variantou je garance třetí strany, nějakého důvěryhodného subjektu (například banky, která emisi administruje). Další možností je zajištění nemovitostmi, což je velmi obvyklé u developerských projektů. Nejčastěji ale výnos garantuje sám emitent a taková garance je už jenom marketingový trik. Když emitent zkrachuje, nezaplatí samozřejmě ani garantované závazky.

No free lunch

V investování skutečně platí, že pokud něco vypadá moc dobře v poměru výnos/riziko, v lepším případě vám někdo neříká úplné informace, v horším případě vás chce podvést. Nereagujte tedy na příliš výhodné nabídky nebo je zkonzultujte s důvěryhodným odborníkem.


Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru investičního zpravodaje a budete dostávat měsíčník nabitý informacemi ze světa investic včetně upozornění na nové blogové příspěvky.