Close

Dlouhý horizont a likvidita

Když mám dlouhý investiční horizont, nepotřebuji likvidní produkty. To říkají školitelé na svých přednáškách dost často, ale je to opravdu tak? Mít své finanční prostředky v nelikvidních produktech má jednu nespornou výhodu. Pomáhá nám to dodržet disciplínu při investování. Když nám totiž hrozí finanční či jiné sankce, brání nám to utratit naše úspory za zbytečnosti. I proto stát podporuje především dlouhodobé nelikvidní produkty. Existuje ale hodně důvodů, proč je i při dlouhém horizontu lepší mít své úspory v produktech, ze kterých lze bez sankcí získat své peníze zpět v řádech dnů, či týdnů. Podívejte se na pár příkladů.

1. Přístup státu se může kdykoliv změnit – stačí jedny volby

Aktuálně stát velmi štědře podporuje penzijní spoření. Stačí ale jedno volební období, aby tento produkt přestal stát podporovat nebo aby stejným způsobem začal podporovat i jiné produkty. Pokud máte 10 let do důchodu není to takový problém, ale zakládat penzijní fond právě narozeným dětem s šedesátiletým horizontem? Já bych do toho nešla.

2. Technologický rozvoj a vývoj nových produktů může přinést levnější řešení

Překotný technologický rozvoj se nevyhýbá ani investičním produktům. Zatím je u nás pro drobné investory nejlepším řešením investovat pravidelně do podílových fondů (měnové zajištění a možnost nakupovat v menších částkách jsou nesporné výhody), ale to se může brzy změnit. Pravděpodobně to nebude trvat dlouho a i drobní investoři budou nakupovat bez problémů velmi levné pasivní produkty. Například Patria Direct již umožňuje pravidelné investice do vybraných ETF fondů s rozumnými poplatky, chybí jen zajištění do CZK. A když se nyní zavážete předplaceným  poplatkem pravidelně investovat 30 let do fondu, který má 3% roční náklady, můžete si o podobných možnostech v budoucnosti jenom číst.

3. Osobní situace a na ní navázané finanční cíle se mohou radikálně změnit 

Kdykoliv se vám může stát, že své peníze budete nutně potřebovat dřív než jste původně plánovali. Typické příklady nejsou úplně veselé, ale stávají se. Třeba když investujete, abyste mohli zaplatit svým dětem prestižní školu. Vážný úraz dítěte nebo jeho nemoc, které si vyžádá nákladné léčení, ale vaše plány úplně změní. V tom případě pro vás bude určitě důležitější zdraví dítěte než jeho drahé vzdělání a peníze budete potřebovat hned. Veselejším příkladem může být neplánované těhotenství.

4. Zásadně chybné finanční rozhodnutí z minulosti

V tomto případě je hodně důležité rozlišit, co je vlastně zásadně chybné rozhodnutí. Přesně za tímto důvodem se totiž skrývají všechny ty nechvalně proslulé, každé dva roky se měnící, životní pojistky. Pokud se vás někdo snaží přesvědčit, že minulé finanční rozhodnutí bylo chybné a je třeba ho přehodnotit, prověřte si to. Můžete vyhledat jiného odborníka, který vám to buď potvrdí nebo to naopak bude vidět úplně jinak a může navrhnout i lepší řešení než rušit stávající produkty. Jednoznačně chybné finanční rozhodnutí je například investice všech prostředků do akciového fondu, když nemáte vytvořenu dostatečnou rezervu na pokrytí nenadálých událostí. Taková investice je zcela nevhodná i v případě, že nemáte dostatek znalostí a zkušeností s investováním. Opačným příkladem může být dlouhodobá nelikvidní investice do produktu, který ani nepokrývá inflaci.

Jak tedy ideálně tvořit dlouhodobé portfolio s ohledem na likviditu?

  • Nepředplácejte vstupní poplatky
  • Nekupujte produkty se sankcemi za předčasný odkup nebo produkty, kde předčasný odkup vůbec není možný
  • Státem podporované produkty používejte jenom do výše, která maximálně umožní využít státní podporu nebo příspěvek zaměstnavatele.
  • Najděte si takového partnera pro správu financí, který vám umožní měnit produkty bez dalších poplatků

Pozor na disciplínu

Nezapomínejte na to, že mít své portfolio složené z likvidních produktů, které lze kdykoliv prodat a znovu nakoupit, je hodně náročné na sebeovládání. Svádí to totiž k neuváženému obchodování, snaze o časování trhu a zbytečnému utrácení. Je mnohem těžší mít své emoce pod kontrolou a dodržet svojí investiční strategii. Neustálé změny investiční strategie kvůli emocím totiž způsobují mnohem větší zlo než nelikvidní produkty. Ale vždycky je to potřeba individuálně posoudit. Důležité je odhadnout své budoucí emoce a reakci na ně. A to považuji při investování za ten nejtěžší úkol.


Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru investičního zpravodaje a budete dostávat měsíčník nabitý informacemi ze světa investic včetně upozornění na nové blogové příspěvky.