Close

Čeho se zbavit, když čekáte krizi? Akcie to nejsou…

Víte, že když se nějaké tvrzení vyslovuje dost často a objevuje se denně v médiích, začneme mu věřit i když jsme ho dříve považovali za naprostý nesmysl? Čím častěji něco slyšíme, tím spíš tomu uvěříme a začneme se podle toho chovat. Diskuze o tom, kdy přijde a jak hluboká bude příští KRIZE jsou v posledních měsících na denním pořádku.

Přestože tedy ekonomická data žádnou katastrofu nepředvídají, čím dál více investorů i firem se začíná na krizi připravovat. Takové chování může samo o sobě ekonomické problémy přivolat. Možná i vy tak začínáte přemýšlet o tom, jak upravit své portfolio, aby se ho případné tržní turbulence dotkly co nejméně. Samozřejmě platí, že pokud je portfolio správně nastaveno, není potřeba dělat nic, jen se trochu psychicky obrnit.  Na druhou stranu je ten pravý čas se podívat, jestli ve vašem portfoliu nejsou ve vysokých koncentracích produkty, ve kterých by část úspor mohla nenávratně zmizet. Mám pro vás několik příkladů takových produktů a s nimi souvisejících rizik, která v recesi výrazně rostou.

Equity Crowdfunding

Když začaly vznikat platformy, které umožňovali se s minimální částkou podílet na nových zajímavých projektech, byla jsem nadšená. To co se ale na začátku zdálo jako super nápad, může mnoha podobným nadšencům přinést neklidné spaní. Problém vidím v tom, jaká je motivace ke vstupu do takové investice a jaká jsou očekávaní ohledně možného zhodnocení. Chcete podpořit lidi, kteří se pouštějí do nového byznysu a jako přidanou hodnotu vidíte, že když se něco náhodou povede, bude to pro vás jako výhra v loterii? Máte v takových investicích pouze peníze, o které můžete přijít? Pak je všechno v naprostém pořádku. Jestli ale věříte, že když budete v rámci platformy dostatečně diverzifikovat, je to pro vás bezpečné a o peníze nepřijdete, radši se z tohoto typu investic stáhněte. I zkušení angel investoři vám řeknou, že pokud budou mít velké štěstí, povede se jim jedna investice z mnoha. A to mají mnohem více informací a podkladů pro to, aby dokázali vybrat takové podniky, které mají reálnou šanci na úspěch.

P2P půjčky

Nový fenomén vznikl v USA v době po minulé finanční krizi, kdy tradiční finanční instituce masově ztrácely důvěru. Rychle se rozšířil do celého světa a teď je běžnou součástí portfolií i u nás. Například největší česká platforma Bankerat má aktuálně přes 53 tisíc aktivních uživatelů, kteří zainvestovali téměř miliardu. Známější Zonky má méně uživatelů (cca 16 tis.), ale investovaný objem přes 2 mld.

Hlavní myšlenka je také velmi zajímavá. Platforma najde někomu, kdo si potřebuje půjčit vhodného investora a oba ušetří na poplatcích finančním institucím. Jak tento způsob investování přežije případnou ekonomickou krizi je ale nejisté. Jsem přesvědčená o tom, že banky a další úvěrové instituce dokáží odhadnout schopnost dlužníka dostát svým závazkům mnohem lépe, než běžní investoři, kteří o riziku moc neví. Půjčili byste peníze člověku, kterého potkáte na ulici a který vám svěří dojemný příběh o tom, jak mu finanční instituce nepůjčí nebo půjčí velmi draho? Pravděpodobně ne, ale přesně to většina investorů na těchto platformách dělá. Pokud vám taková platforma nabídne například výnos 13%, víte s jakým úrokem si půjčuje člověk na druhé straně? Jak na tom musí být finančně, když si musí půjčovat za takový úrok? A jaká je šance, že úvěr splatí, když přijde o práci? Ještě pořád vidíte takovou investici jako bezpečnou? V tomto případě se obávám, že nepomůže ani diverzifikace. Rizikový profil lidí, jejichž úvěry se obchodují na těchto platformách jsou si totiž velmi podobné. A je dost pravděpodobné, že neschopnost splácet bude problémem celého tohoto segmentu.

V přenosu rizika ze subjektů, které mají vysoké předpoklady pro schopnost ho efektivně řídit na subjekty, které skutečné riziko nedokáží odhadnout, vidím podobnost s produkty, které spustily globální krizi před deseti lety. I tehdy hypoteční banky přeprodávaly úvěry drobným investorům. Rizika se tak zbavili a půjčovali dále a dále stále méně bonitním klientům. No a podíl nesplácených půjček byl poté mnohem větší než kdokoliv čekal. Jak to bude u P2P půjček zatím nevíme.

Nechci tím v žádném případě házet špínu na tento způsob investování. Chci jenom upozornit na to, že i tady platí „všeho s mírou“ a když už chcete půjčovat jiným lidem, tak radši těm, kde je reálná šance, že peníze vrátí. Tedy těm, jejichž důvěryhodnost je natolik vysoká, aby získali pro ně výhodnější úrok. Pro vás to sice znamená nižší výnos, ale větší pravděpodobnost, že své peníze ještě někdy uvidíte.

Produkty s deriváty

Nejvíce nebezpečné jsou v tomto ohledu produkty, které nabízejí nějaký fixní, tedy zdánlivě bezpečný výnos, pokud nenastane nějaká „nepravděpodobná situace“. Jedním z příkladů mohou být produkty, které doplatily na korekci na akciových trzích v únoru minulého roku. Byly to produkty navázané na index volatility VIX. Investoři získávali zajímavé výnosy v době, kdy se volatilita pohybovala v určitém rozmezí. Jakmile při korekci volatilita jednorázově vyskočila nad předem danou úroveň, produkt během jednoho dne ztratil celou hodnotu a investor přišel o vše. A to i přesto, že trhy poté vesele pokračovaly v růstu.

Podobný typ produktů je pro případnou paniku na trzích tou nejhorší variantou. V panice se totiž může stát prakticky cokoliv, co se vám nyní jeví jako naprosto nepravděpodobné. Mohou přijít i situace, které ještě nikdy v historii nenastaly. V ten okamžik je sebelepší statistika nebo stres test založený na historii naprosto k ničemu. Pokud tedy máte v portfoliu nějaké investiční certifikáty nebo jiné strukturované produkty, u kterých přesně nevíte, jak fungují a kde jsou jejich rizika, prostudujte si znovu jejich podmínky nebo si je nechte znovu pořádně vysvětlit. Zaměřte se hlavně na tzv. negativní scénáře. Pokud obsahují výše uvedené charakteristiky a tvoří významnou část vašeho portfolia, radši se jich včas zbavte.

Samozřejmě nesmím zapomenout ani na oblíbené korporátní dluhopisy. Kromě velmi pochybných emisí, o kterých jsem již psala v článku Zapomeňte na vysoký výnos bez rizika,  jsou v krizi ohroženy i dluhopisy firem, jejichž podnikatelský záměr byl původně uvěřitelný. Příkladem mohou být problémy oblíbeného českého e-shopu Zoot.

Velká část investorů se při očekávání problémů v ekonomice zbavuje akcií. Ale já jsem přesvědčená, že globálně diverzifikované akciové portfolio další krizi přežije. Musely by totiž zkrachovat všechny firmy na světě, aby se tak nestalo.  Největší riziko tedy vidím ve vysokých koncentracích na produktech, ve kterých mohou být ztráty trvalé. Do takových produktů směřujte jenom ty peníze, jejichž ztráta neohrozí splnění vašich cílů. Pokud již takové produkty v portfoliu máte, zredukujte jejich objem na únosnou míru.


Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru investičního zpravodaje a budete dostávat měsíčník nabitý informacemi ze světa investic včetně upozornění na nové blogové příspěvky.