Close

3 tipy, jak se vyhnout rozhodovací paralýze při investování?

Jestli jste se někdy pokoušeli najít na Googlu nějaké informace o investicích, určitě vás od té doby pořád bombardují cílené reklamy nabízející tisíc a jednu možnost toho nejlepšího řešení pro vaše finance. Do toho na vás možná útočí váš bankéř, který vidí zůstatek na vašem účtu, že by s tím bylo něco potřeba udělat. A občas zavolá nějaký finanční poradce nebo makléř, který získal vaše číslo bůhvíkde a říká vám, že má pro vás tu nejlepší investiční příležitost. Zdá se, že si stačí jenom vybrat. No jo, jenomže právě v tom je kámen úrazu.

Mít možnost volby je super, ale když je možností až moc, může to vést k naprosté neschopnosti se rozhodnout. Já tuhle situaci zažívám dost často, když jdu na oběd do nákupního centra. Zoufale chodím od jednoho fastfoodu ke druhému, přemýšlím na co mám největší chuť a nejradši bych odtamtud utekla. Kručící žaludek mě nicméně většinou donutí si něco vybrat. Ale už předem vím, že stejně budu nespokojená a když se najím, budu si říkat, že jsem si měla dát něco jiného. A to jde jenom o jeden oběd, což je celkem nepodstatná věc ve srovnání s finanční budoucností.

Rozhodovací paralýza je častý důvod k prokrastinaci

„Odkládání rozhodnutí a akci na „později“ neboli prokrastinaci vidíme tím častěji, čím je rozhodnutí závažnější a následky špatného řešení fatálnější“, cituje americký finančně-edukativní blog Grow Petra Ludwiga, autora dnes již světového bestselleru Konec Prokrastinace. Rozhodnutí jak naložit se svými úsporami určitě mezi ty závažné patří. Proto si nemyslím, že reklama na super moderní investiční aplikaci, kde máte na výběr z deseti tisíc produktů a do každého můžete investovat jedním klikem, může být extra úspěšná. Pokud nejste investiční fanatici, asi vás to spíš odradí. Ač se tedy bankovní domy a finančně-poradenské firmy chlubí novými a novými řešeními a novými a novými produkty, myslím si, že na množství zainvestovaných prostředků to má spíše negativní efekt.

Co může způsobit rozhodovací paralýza dokonale popsal psycholog Barry Schwartz v přednášce pro TED.com. Mimo jiné zmiňuje výzkum své kolegyně, která se dostala k záznamům investiční společnosti Vanguard ohledně účasti zaměstnanců na individuálním důchodovém pojištění, na které jim přispívá zaměstnavatel (podobně jako u nás, jenom s tím rozdílem, že v USA je nabídka fondů mnohem vyšší). Díky nim zjistila, že při růstu nabídky produktů o deset, klesá podíl účasti zaměstnanců na individuálním důchodovém pojištění o 2%. Pokud tedy nabídka činí padesát fondů místo pěti, smlouvu uzavře o 10% zaměstnanců méně. Vyšší možnost volby klienty paralyzuje natolik, že radši dobrovolně přicházejí o příspěvek zaměstnavatele. Pokud vás toto téma zajímá, podívejte se na celou přednášku.

Jak se vyhnout paralýze?

Kdybych měla radit nějaké finanční instituci, jak to zařídit, aby jejich klienti co nejvíce investovali, řekla bych jim, že mají nabídnout klientovi co nejjednodušší, nejsrozumitelnější a nejdůvěryhodnější řešení. Klient by se měl rozhodovat ideálně „pouze“ mezi ANO a NE, přičemž možnost ANO by měla být samozřejmě na první pohled výhodnější:-) Ale je to ideální pro vás, pro klienty? Co když rozhodnutí ANO povede k horším výsledkům než rozhodnutí NE, protože ten kdo vám ho nabízí, řeší především svoje cíle a ne ty vaše? Aby to tak nebylo, můžou vám pomoct následující tipy:

  • Nehledejte dokonalé řešení

Nečekejte, že dokážete posoudit všechny možnosti, které máte a vybrat tu nejlepší. Toho není schopen prakticky nikdo…..navíc v investicích dopředu nikdy nevíte, jaké řešení se v budoucnu ukáže tím nejlepším. Stačí najít takové řešení, které je lepší než status quo. Garantuji vám, že založit si penzijní spoření a získat tím nemalý příspěvek zaměstnavatele je vždy lepší než si ho nezaložit, ať už je podkladový fond jakýkoliv.

  • Vytvořte si plán a nastavte si pravidla

Plán vám umožní si uvědomit, proč to všechno děláte a s jeho pomocí můžete sledovat, zda vaše cesty vedou k cíli, a to působí motivačně. A nejlepší pravidla proti rozhodovací paralýze jsou taková, která vás nenutí dělat rozhodnutí znovu a znovu. Než čekat až se vám na účtu nahromadí několik milionů, nastavte si strategii pro pravidelné investice na částku, o kterou vaše příjmy převyšují vaše výdaje a pak už si jenom nastavte trvalý příkaz.

  • Nevystavujte se velkému množství voleb

Energii, kterou byste jinak věnovali brouzdáním po internetu, hledáním různých produktů, investičních řešení, jejich recenzemi, srovnáváním atd. věnujte radši obecnému vzdělání v oblasti investic. Důležité je naučit se rozeznat seriozní nabídku od podvodu a být schopen rozlišit, jestli řešení, které vám nějaký poradce nabízí, dává nebo nedává smysl. Takový obecný základ můžete získat například na webu Financehrou.cz nebo v knize Tomáše Tyla a Petra Syrového Osobní finance. Na základě získaných znalostí už si určitě dokážete najít spolehlivého partnera, který vám možnost volby zúží na rozumnou míru.

Podívejte se na obrázek, který jsem si vypůjčila z výše uvedeného článku blogu Grow a můžete hned vidět, co vám překonání rozhodovací paralýzy může do budoucna přinést. Stojí to za to, nemyslíte?

Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru investičního zpravodaje a budete dostávat měsíčník nabitý informacemi ze světa investic včetně upozornění na nové blogové příspěvky.