Close

Ať žije finanční plán!

V létě jsme v dopravní špičce vezli s manželem děti přes celou rozkopanou Prahu. Asi jako hodně dalších řidičů jsme se snažili najít nejlepší cestu pomocí navigace. Když nám navigace během cesty podruhé změnila trasu, začal můj manžel, programátor, přemýšlet nad tím, jak vlastně funguje navigační algoritmus a jak musí pružně reagovat na současnou situaci i na své předchozí kroky. Když najde volnou trasu a začne tam posílat auta, tato trasa se brzy ucpe a jako ideální se najednou může jevit i původně ucpaná trasa. Když jsme tak stáli v jedné z těch ucpaných tras a za řevu tří unavených dětí dumali nad tím algoritmem, vzpomněla jsem si na slova respektovaného šéfa poradenské firmy, který v jedné panelové diskuzi prohlásil, že finanční plán je mrtvý. A zdůvodnil to tím, že situace klientů i trhů a ekonomiky se mění tak rychle, že původní plán se brzy stává naprosto bezcenný.

Toto prohlášení z mého pohledu pramení z naprostého nepochopení role a funkce finančního plánování. Finanční plán není kus papíru, který se jednou sepíše a pak se podle něj jede. Je to dynamický dokument, který se musí neustále měnit a přizpůsobovat měnící se situaci. I přesto, nebo spíš právě proto, je jeho role při správě financí naprosto nezbytná. A čím delší dobu ke splnění svých cílů máte před sebou, tím je důležitější. Dokážete si představit, že pojedete autem na dovolenou na druhý konec Evropy bez navigace nebo alespoň mapy? To by vám pravděpodobně cestu dost prodloužilo, nebo byste svůj cíl nenašli vůbec. A určitě vám vůbec nebude vadit, když vám navigace půl hodině poté, co vyrazíte, změní naplánovanou trasu, protože se před vámi stala nehoda a podle původního plánu byste zůstali viset hodinu v zácpě. Asi také rozumíte tomu, že pokud se zdržíte na obědě, navigace vám čas dojezdu upraví. Úplně stejně by mělo fungovat finanční plánování. To, že se cesta k cíli v průběhu času mění, není problém, naopak ukazuje nutnost plánu. Díky němu neustále vidíte, jak si stojíte a co musíte udělat proto, abyste došli ke svému cíli bezpečně a včas.

A když se vrátím ke své původní analogii, tak když už dorazíte do města, ve kterém máte zajištěno ubytování, vybitá navigace nebo zničená mapa už pro vás nemusí být takový problém. Při nejhorším se můžete na svůj cíl někoho zeptat a celá situace vás zdrží jenom o pár minut. Stejné je to s finančním plánem. Pokud je dobrý a pravidelně se aktualizuje a přizpůsobuje, nenadálá a nepředpokládaná událost splnění cílů příliš neohrozí. A je celkem jedno, jestli taková událost přijde na začátku cesty nebo až když už se blížíme k cíli.

Idiot s plánem může porazit génia bez plánu“

Warren Buffett

Finanční plán opravdu není nástroj pro prodej zbytečných produktů, i když se tak občas používá. Pouštět se do investování bez plánu, nebo odborněji řečeno bez strategie, je velký hazard z vašimi penězi. A pokud nevěříte poradcům nebo bankéřům, můžete si ho klidně udělat i sami. Návodů jak na to je na internetu určitě spoustu. Nemusí být dokonalý, ale určitě bude lepší než žádný. Splnění vašich finančních cílů s ním bude rozhodně pravděpodobnější.


Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru investičního zpravodaje a budete dostávat měsíčník nabitý informacemi ze světa investic včetně upozornění na nové blogové příspěvky.