Close

Proč si přečíst: „Stát se investorem“

Na knížku „Stát se investorem“ s podtitulem „Jak ovládnout tvůrčí magii akciového trhu“ od Mikuláše Splítka jsem se moc těšila. Mikuláš si získal poměrně velký respekt v české investorské kotlině a jeho předchozí články se mi moc líbily. Především mi byl sympatický jeho zájem vnášet do investování psychologii a někdy i trochu filosofie. Věřila jsem tomu, že knížka bude hodně zajímavá a tak jsem si objednala ihned po vydání několik výtisků s tím, že to bude super dárek pro mé klienty, kteří již nějakou investiční knihovničku mají.

Po přečtení prvních desítek stran jsem byla trochu v rozpacích. Celou dobu jsem přemýšlela, kdo vlastně má být typický čtenář této knihy. Přišlo mi, že ji Mikuláš napsal tak trochu pro sebe. Na jednu stranu popisuje základní investiční pojmy, a to by profesionální investory asi trochu nudilo. Na straně druhé však předpokládá naprosté odevzdání se investičnímu povolání, a to je zase nereálné pro laiky. Můj záměr dávat knihu mým klientům se nalomil po přečtení textu: „Negramotným se omlouváme“. Autor tím myslí, že bez elementární znalosti kombinatoriky a teorie pravděpodobnosti se žádný investor neobejde. No a pak jsem se ještě dostala k vyjádření, že mnozí adepti na investory svůj záměr vzdali a „vydali se do rukou poradců a rádců, kteří je ubili zjednodušenými poučkami, že bez rizika není vyšší výnos a že není dobré dávat všechna vajíčka do jednoho košíku“. To už jsem se samozřejmě cítila jako ta potrefená husa a měla chuť knížku zavřít a definitivně ji odsoudit.

Naštěstí jsem tak neudělala. Došlo mi totiž, že autor a já máme z povahy své profese zakotvenou úplně jinou definici investora a z toho plyne mé nepochopení Mikulášových vyjádření. Pro mě je investor každý, kdo chce zabránit reálnému znehodnocení svých úspor, kdežto pro Mikulášova investora je objevování úspěšných příběhů mnohem silnějším hnacím motorem než prostá touha vydělat peníze a proto tomuto povolání nebo spíše poslání dokáže více obětovat.

Kniha je napsaná jako učebnice určená právě budoucím vášnivým investorům tak, jak je vidí Mikuláš. Obsahuje i otázky na konci kapitol a následné úkoly. Touto formou si ale úplně zbytečně zužuje okruh svých potenciálních čtenářů. Já jsem se ale v průběhu čtení oprostila od pocitu, že kniha není pro mě, a začala se na ni dívat jako na úžasný náhled do Mikulášova stylu práce. Dokázal dokonale popsat, jak by měla vypadat skutečná aktivní správa. Teprve poté jsem pochopila důležitost a užitečnost této knihy pro všechny investory, tedy i pro mě a moje klienty.

Mikuláš nedává jednoduchý návod, jak aktivně investovat, kterých je plný internet. Ukazuje investování do jednotlivých akciových titulů jako velmi náročnou práci, vyžadující nejenom matematické a ekonomické znalosti, ale také určité „umělecké sklony“. Kniha je návodem a povzbuzením pro ty, kteří vidí investování jako své poslání a kteří chtějí investováním žít. Ukazuje světově známé a úspěšné investory ne jako geniální mozky, jejichž úrovně nikdo nemůže dosáhnout, ale jako „běžné“ lidi disponující dovednostmi, které lze natrénovat. Mikulášův trénink ale není o přečtení jedné motivační knihy nebo osvojení si pár návyků, které vám změní život, ale o tvrdé dřině a dlouhodobém získávání zkušeností.

Ač to asi úplně nebyl záměr autora, kniha výborně vysvětluje, proč většina aktivních investorů selhává a nedokáže porazit akciové indexy. Mikuláš se v knize zmiňuje, že jeho osobní portfolio má za 13 let průměrný výnos 13,2%. Nejznámější a nejúspěšnější investoři světa jako Warren Buffer nebo Petr Lynch nepřesáhli průměrně 20% výnos. To ukazuje, že aktivní správou je možné porazit trh. Ale při čtení knížky si teprve uvědomíte, jaká je cena za tento nadvýnos a také to, že pokud vám někdo slibuje dlouhodobé výnosy na úrovni přesahující 20% ročně, je to lhář nebo hlupák. Pokud je tedy pro vás průměrný výnos akciových indexů nedostačující a věříte si, že jste schopni dosáhnout aktivním investováním vyšších výnosů, přečtěte si Mikulášovu knihu a pravdivě si odpovězte, jestli jste schopni a ochotni pracovat podobným způsobem. Zapomeňte na zjednodušení typu „kupujte co znáte a co se bude vždycky prodávat“. Třeba Nokii taky všichni znali a věřili, že bude dominovat stále. Ani čistá fundamentální analýza nemusí vést ke kýženému výsledku, protože tu dělají všichni a navíc účetnictví se dá tak lehce zmanipulovat.Akcionáři Wirecard by mohli vyprávět. Sázka na nové technologie se také vždy nemusí vyplatit, protože i v nich uspějí jen ti nejlepší.

Já osobně jsem si po přečtení knihy ujasnila, že nejsem investorem v Mikulášově slova smyslu a nemám ani ambice se jím stát. Ale investorům jako je Mikuláš věřím, že jsou schopni dát přidanou hodnotu oproti pasivním strategiím. Pokud tedy do svého portfolia zařazuji aktivní strategie, vybírám portfolio manažery, kteří pracují způsobem, který je v knížce popsán. Je jich opravdu málo a je třeba je hledat.

Každopádně přes počáteční rozpaky děkuji Mikulášovi za to, že se podělil se čtenáři o svůj přístup a postupy a doporučuji jeho knihu každému, kdo si chce rozšiřovat své investiční znalosti.


Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru investičního zpravodaje a budete dostávat měsíčník nabitý informacemi ze světa investic včetně upozornění na nové blogové příspěvky.