Close

Koronavirus nám uštědřil lekci investiční gramotnosti

Každá ekonomická a následně finanční krize má svá specifika a způsobí něco, co si investoři ještě dlouho poté pamatují. Splasknutí technologické bubliny v roce 2000 ukázalo, že i když má nějaký sektor obrovskou budoucnost, je klidně možné, že většina firem z daného sektoru zkrachuje. Finanční krize v r. 2008/2009 nás zase naučila, že není dobré slepě důvěřovat ratingovým agenturám. A co si můžeme odnést z té aktuální, koronavirové krize?

Na konečné hodnocení je v tuto chvíli brzy. Finanční krize se zdá být zažehnána, ale ekonomická krize, která je závislá na protikoronavirových opatřeních, zuří dál. Pokud bude horší, než aktuálně finanční trhy očekávají, můžeme se i v investicích dočkat druhé vlny. I ta první vlna ale přinesla na trhy hodně zajímavého.

Akciové rekordy

Akciovým trhům koronakrize přinesla několik nej. Došlo k nejrychlejšímu poklesu, nejvyšším denním propadům i růstům a také k nejrychlejšímu návratu na původní hodnoty. Profesionálním investorům, kteří paniku na trzích v očekávání prudkého poklesu zisků firem vyvolali, stačilo k uklidnění silné prohlášení centrálních bank a vlád o pumpování likvidity do ekonomiky ať to stojí, co to stojí. Trhy se vzpamatovaly tak rychle, že k drobným investorům se informace o propadech dostala až v době, kdy už si trhy zase vesele rostly.

Ocenění akcií je tak aktuálně ve srovnání se zisky firem vysoko nad průměrem. Vítězem krize je jednoznačně technologický sektor. Ale i přes vysoké zisky jsou ceny akcií i těchto firem jsou neúměrně vysoké. Ceny akcií postižených sektorů se můžou zdát atraktivní, ale tam lze zase očekávat významný počet bankrotů.

Dluhopisové peklo

I když jsou akciové trhy díky největšímu kolísání mediálně nejvděčnější, nedozírné následky bude mít tato krize především pro aktiva s pevným výnosem, tedy dluhopisy a hotovost. Velmi nízké a někdy i záporné úrokové sazby trápily investory už před koronakrizí. Až ta ale udělala z dluhopisů prakticky nepoužitelnou třídu aktiv. To co je pro dlužníky ráj, je pro konzervativní investory peklo. Centrální banky pod obrovským politickým tlakem i nadále deklarují, že další nejistotu na trzích nedopustí a řešení obrovského přebytku likvidity na trzích vidí v upuštění uzdy inflaci. A inflace ve spojení s nízkými sazbami je dvojité peklo.

A ostatní třídy aktiv?

Zlato překonalo svá maxima z roku 2011. Nemovitosti se při velkém ohrožení sektorů hotelnictví, krátkodobých pronájmů, kancelářských i obchodních prostor také nejeví jako velká příležitost. Private Equity se může po ukončení státní pomoci dotknout vlna bankrotů. Existuje mnoho dalších typů aktiv, které slibují výnos za všech okolností. U nich lze ale vzhledem k jejich krátké historii a nedostatečné transparentnosti alternativu pro většinu portfolia hledat jen těžko. Uklidnění situace masivním přílivem peněz do ekonomiky si tak v budoucnosti bude vybírat svou cenu ve formě nižších výnosů, než jsme dosud byli zvyklí.

Pozitivní korelace většiny aktiv

Vývoj jarních událostí na finančních trzích přinesl investorům ještě další nepříjemné překvapení. Tím byl pokles aktiv, která jsou často doporučována investorům jako ochrana pro případ propadu akciových trhů. Na přelomu února/března totiž padalo úplně všechno: akcie, dluhopisy, zlato, kryptoměny, nemovitostní fondy (tzv. REITs). Stejně tak po zásahu centrálních bank začalo všechno zase růst. To nesnižuje důležitost diverzifikace, ale poukazuje na to, že tzv. all weather portfolio (portfolio, které za žádných okolností nebude klesat) je pro běžného investora prakticky nemožné vytvořit. Každý musí počítat s kolísáním svého portfolia. Rozložení do různých tříd aktiv dává i nadále smysl, ale ovlivní pouze hloubku jednotlivých propadů.

Investování v následujících letech tak bude i díky koronavirové krizi výzvou. Na druhou stranu ale právě kvůli prakticky nulovým sazbám na spořicích produktech a očekávané zvyšující se inflaci je nemožné zachovat hodnotu svého majetku bez investování. Držet hotovost se totiž rovná jisté ztrátě.

Co způsobila koronavirová krize drobným investorům?

Pro mnoho drobných investorů byly události letošního roku první opravdovou zkouškou jejich psychické odolnosti s tržními turbulencemi. A v tomto ohledu byl fakt, že výprodeje spustila globální pandemie nevídaného charakteru, vlastně požehnáním. Média tedy neukazovala zoufalé bankéře nad klesajícími grafy, ale přeplněné italské a španělské nemocnice. Z lidského pohledu šlo o mnohem důležitější a emočně nabitější události. Navíc rychlost s jakou se finanční trhy zase vzpamatovaly způsobila, že na výpisech z investičních účtu za první čtvrtletí to nebyla zas až taková katastrofa. A tak mnoho investorů žádné drama v tomto ohledu ani nezaznamenalo.

Udělala jsem si malý průzkum mezi svými kolegy – investičními poradci. Pouze 20% z nich zaznamenalo u svých klientů drobnou nervozitu a dotazy na aktuální situaci. Dle ostatních nebyla reakce klientů žádná nebo se naopak ptali na možnost využití poklesů pro dodatečné nákupy. Zvýšil se i příliv nových investorů, kteří situaci viděli jako dobrou možnost pro vstup do investičních produktů.

Výsledek mého průzkumu úplně nekoresponduje s daty z české Asociace pro kapitálový trh, dle kterých v březnu na rozdíl od předchozích měsíců došlo k nezanedbatelným čistým odlivům z investičních fondů. Při bližším pohledu na data je ale vidět, že odliv byl způsoben velkou měrou odkupy z dluhopisových a smíšených fondů. Akciové fondy měly naopak i v březnu mírný příliv. Ráda bych věřila tomu, že to bylo způsobeno prozřetelností investorů, kteří se snižujícími se úroky odcházeli z nástrojů s fixním úrokem. Reálnější je ale předpoklad, že držitelé dluhopisových nebo smíšených fondů hůře snášejí i minimální poklesy. Každopádně pokud by krize byla hlubší a propady by trvaly delší dobu, mělo by to nejspíš na chování investorů mnohem škodlivější vliv. Pokud se tedy situace ještě výrazně nezdramatizuje, vidím pro drobné investory koronavirovou krizi jako praktickou lekci investiční gramotnosti, která nebyla za cenu velkých ztrát.

Text byl uveřejněn v listopadovém tematickém speciálu E15 – Investice 2020


Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru investičního zpravodaje a budete dostávat měsíčník nabitý informacemi ze světa investic včetně upozornění na nové blogové příspěvky.