Close

Manipulace davem

Kauza akcií Gamestop, ve které hrály hlavní roli hedgové fondy, diskuzní forum Reddit a platforma Robinhood byla v posledních týdnech hitem nejen odborných médií. Často se mluvilo o bezprecedentní události, kdy se drobní investoři dokázali spojit a porazit Goliáše převlečeného do hávu hedge fondů. Z komentářů, které jsem k této kauze četla mě nějvíce zaujal ten Matěje Schneidera nazvaný Gamestop. Aspoň na chvíli strčit Wallstreetu prostředník před čenich.

Nějak se mi nechce věřit tomu, že by drobní investoři, kteří obchodují na platformě RobinHood mohli mít přístup k insider informacím nebo dokázat ty veřejně dostupné informace tak dobře interpretovat, aby odhalili hru velkých hráčů. Jak tedy všichni ti lidé v diskuzním fóru Wallstreetbets přišli na to, že se někteří velcí hráčí snaží manipulovat trhy extrémně rizikovou strategií? Někteří z nich určitě ty kompetence mají, ale co ti ostatní? Na základě čeho se rozhodli do této hry vstoupit? V současné době to vypadá, že se pozornost těchto drobných hráčů přesunula na stříbro. To už může být vzhledem k jeho tržní kapitalizaci trochu tvrdší oříšek. Co mě ale na této kauze nejvíc zajímá je to, kdo na diskuzní fórum tyto návrhy přináší a proč ho ostatní následují.

Pokusy o tržní manipulaci mají delší historii než akciový trh samotný. Díky stále se zpřísňující regulatorice je ale ten, kdo se o to pokouší, stále jednou nohou v kriminále. Je tedy naprosto logické, že velcí hráči hledají nové a nové cesty, jak současnou legislativu obejít. A obrovské množství nezkušených „investorů“ lačnících po rychlém zbohatnutí, může být pro tento účel tím nejlepším nástrojem. Manipulace davem je ohromný nástroj, který využívají politici či marketéři také prakticky od vzniku lidstva. Nicméně sociální sítě (a sociální bubliny v nich) tyhle praktiky výrazně usnadnily. Lidem, kteří mají ohromný vliv na svou bublinu, stačí napsat na Twitter jedno jediné slovo a způsobit tím růst nějakého aktiva o stovky procent. Můžou být komisí pro cenné papíry obviněni z tržní manipulace? Může být obviněn dav, který si toto slovo vyloží jako pokyn k nákupu? Nebo všichni jednotlivci v tomto davu? Podle současných zákonů rozhodně ne. Proto jsem přesvědčena, že velcí hráči si sílu manipulace davem moc dobře uvědomují a bude to pro ně i do budoucna cesta, jak dosáhnout svých cílů.

Vzhledem k absenci jakýchkoliv důkazů si netroufnu tvrdit, že za kauzou GameStop nebo za současným atakem na stříbro je někdo z velkých, vlivných hráčů. Celé to mohli skutečně spustit velmi dobře kvalifikovaní drobní investoři. Nemusí to být veřejně známí a bohatí hráči, ale mohou mít velký vliv na zbytek skupiny. I v takovém případě se tito, zatím možná anonymní hráči, dopouští manipulace davem. Tak i tak poražení budou ti, kteří se takto nechají zmanipulovat a tím pádem nemají ani tušení, kdy z takové spekulace vystoupit, aby v ní nenechali veškerý svůj majetek. A z velkých hráčů vyhraje ten silnější, kapitálově zdravější a možná taky ten s nejmenšími morálními zábranami.

Co si z toho má ale vzít investor, který by rád pomocí kapitálových trhů zajistil svou finanční budoucnost a čte pořád o podobných kauzách, které ukazují kapitálový trh jako jedno velké kasino? Média tomu všemu bohužel moc nepomáhají, i když chápu, že o podobných kauzách zkrátka informovat musí. Uvítala bych nicméně, kdyby byl u článků informujících o těchto událostech i nějaký kontext pro dlouhodobého investora. Ten by měl vědět, že podobné věci se objevují na trhu pravidělně a neustále (od tulipánové horečky v 17. století po nedávnou technologickou bublinu). Mění se okolnosti, ale pravidla hry zůstávají stále stejné. Neefektivity na trhu jsou a budou, stejně tak různé výstřelky a totální bankroty velkých i malých hráčů, kteří si mysleli, že vyzrají na ostatní. Tohle všechno je ale z dlouhodobého pohledu pouze šum, kterého si pokud máme dlouhodobý investiční horizont, nemusíme vůbec všímat. Nemá smysl se pokoušet odhadovat, kdo v těchto bojích zvítězí a snažit se přidat na stranu budoucího vítěze. Stačí mít svůj cíl, svoji strategii a té se držet, maximálně využívat tržní výkyvy pomocí pravidelných investic nebo zvýšených dokupů celého trhu v době výrazných poklesů.

Jenže jednou ze základních lidských vlastností je chamtivost a ta je provázena strachem ze zmeškání příležitosti. A proto chápu, že mnozí z vás přemýšlejí o tom, jestli se přeci jenom do této manipulační hry nezapojit a nestát na té vítězné straně. Jestli se o to chcete pokusit, doporučuji alespoň dodržovat následující pravidla.

  1. Pokud následujete někoho v jeho doporučeních, přemýšlejte, jestli to dává smysl a také jaký zájem ten daný člověk může mít na tom, aby co nejvíc lidí jeho doporučení následovalo.
  2. Sázejte pouze to, o co si můžete dovolit přijít (měsíc o chlebu a vodě možná zvládnete, ale přijít o střechu nad hlavou není zrovna dobrá vyhlídka).
  3. V žádném případě si nehrajte s jakýmkoliv nástrojem, který vás může připravit o víc než máte (například prodej na krátko bez stop-lossu).
  4. Používejte stop-lossy a stop-profity, nebuďte nenažraní.
  5. Nevstupujte do žádné pozice, pokud přesně nevíte, jak bude reagovat na různé tržní scénáře (kdy vyděláte, kdy proděláte apod.).
  6. Neříkejte tomu investování a nečekejte, že si takto zajistíte finanční nezávislost.
  7. Nečekejte, že si takto vyděláte na úhradu svých dluhů.

Také se perete se se svým strachem ze ztráty nebo z ušlé příležitosti? Napište mi nebo zavolejte a probereme, jestli vám s tím mohu pomoct.


Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru investičního zpravodaje a budete dostávat měsíčník nabitý informacemi ze světa investic včetně upozornění na nové blogové příspěvky.