Close

Poradci nemají věštecké koule

Nedávno v jednom podcastu o financích odpověděl host na otázku, co byla jeho největší investiční chyba, že v roce 2007 věřil špatnému finančnímu poradci a přišel tak kvůli němu o hodně peněz. Moderátor se hosta zeptal, v čem konkrétně byla ta chyba a co by dneska udělal jinak. Host odpověděl, že měl vše v roce 2007 prodat a nakoupit znovu poté co to spadlo. Jeho tehdejší finanční poradce byl prý špatný poradce, protože mu tohle neporadil. Proto už má teď jiného poradce. Podle mě ale ten poradce nemusel být zase až tak špatný, jenom udělal jednu zásadní chybu.

Problém nebyl v tom, že nevěděl, kdy přesně přijde hluboká krize s hrozbou kolapsu finančního systému, ale protože měl se svým klientem špatně nastavená očekávání. Očekávání jsou ve vztahu mezi poradcem a klientem extrémně důležitá a pomáhají předejít velkým zklamáním. Měli bychom umět klientovi vysvětlit, co je v našich silách a co ne, připravit je na různé scénáře (i ty negativní) a být jim v těžkých chvílích oporou. Budoucnost předpovídat nedokážeme, ale můžeme se poučit z minulosti.

Pokud by zmiňovaný poradce dělal dobře svou práci, vysvětlil by svému klientovi, že časování trhu není správná strategie a proč. Připravil by svého klienta na to, že krize na finančních trzích přicházejí a odcházejí s železnou nepravidelností. Nastavil by portfolio tak, aby bylo co nejvíce ochráněno před trvalou ztrátou kapitálu. Připravil by se svým klientem postup jak se chovat, až taková situace nastane. V době krize by byl svému klientovi nablízku a připomínal by mu nastavenou strategii. Pokud by se choval takto, určitě by ho klient neopustil jen proto, že neměl věšteckou kouli. Naopak by ho v podcastu vychvaloval. Jestli si stejně jako host podcastu myslíte, že dobrý finanční poradce vám vždy správně poradí, kdy je nejlepší z trhu odejít, je dost možné, že po další krizi si budete hledat někoho nového.

Většina nespokojenosti se službami vychází z toho, že poskytovatel služby nesplnil očekávání svého klienta. Já sama s tím mám nedávnou zkušenost. Potřebovala jsem kompletně nastavit svojí marketingovou strategii, ale protože marketingu vůbec nerozumím, najala jsem si agenturu a očekávala, že vše vyřeší za mě. V průběhu realizace zakázky jsem byla čím dál víc nespokojená a výsledkem byla pachuť z neefektivně vynaložených nákladů. Ale když jsem se trochu začala zajímat o to, jak marketigové agentury obecně fungují, uvědomila jsem si, že jsem vlastně dostala standardní službu. Chyba byla v mých očekáváních, která byla nerealizovatelná. Nyní vidím hlavní chybu ze strany agentury v tom, že mi jako naprostému laikovi nevysvětlili, co přesně za své peníze dostanu. Dneska bych si nejdříve něco zjistila o tom, jak se vlastně on-line marketing dělá a pak bych teprve začala hledat někoho, kdo mi s tím pomůže.

A to samé doporučuji i vám, pokud rozumíte investicím asi tak jako já marketingu. Na začátek bohatě stačí si přečíst knihu od Tomáše Tyla a Petra Syrového Osobní finance nebo se můžete zúčastnit některého z mnoha on-line kurzů. Doporučuji třeba například kurz Michala Doubka Jak začít s investováním a poté můj kurz Najdi si svou investiční strategii:-) Pomůže vám to nastavit si vlastní očekávání a také zjistit, jestli vám ten váš poradce neslibuje nerealizovatelné.


Líbil se Vám článek? Přihlaste se k odběru investičního zpravodaje a budete dostávat měsíčník nabitý informacemi ze světa investic včetně upozornění na nové blogové příspěvky.