Close

Jak vybrat nejlepší investiční produkt

Podařilo se vám během života získat významný objem majetku a přemýšlíte jak s ním naložíte? Je tak dost pravděpodobné, že jste se dostali do hledáčku mnoha prodejců investičních produktů a poskytovatelů investičních služeb, od kterých dostáváte každý měsíc jedinečné nabídky. Jde vám z toho hlava kolem a absolutně netušíte, jak se v nabídkách vyznat. Nemáte vůbec čas nabídky seriozně procházet, ale bojíte se, že vám nějaká opravdu dobrá příležitost uteče. Co s tím? Hodil by se nějaký recept, jak poznat, který produkt je opravdu výhodný.

Asi vás trochu zklamu, ale takový recept neexistuje. Určitě je možné vyjmenovat pár varovných signálů, díky kterým se dá odfiltrovat velké procento nabídek, se kterými vůbec nemá smysl se zabývat a které jsou jednoznačným podvodem nebo klamavou reklamou. Jedním, a asi nejčastějším varovným signálem je spojení „vysoký výnos bez rizika“ nebo také „garantovaný výnos“. Jakmile se v tomto spojení objeví jakýkoliv výnos nad úroveň inflace, můžete nabídku s klidem vyhodit do koše. Zázraky se pořád ještě nedějí. Ale co s těmi ostatními nabídkami, které dostáváte od svého bankéře nebo finančního poradce nebo od dalších institucí, které působí celkem důvěryhodně?

Buďte aktivní

Už jsou to tři roky, co jsem napsala článek Chcete být lovcem nebo lovnou zvěří . Psala jsem o tom, jak je důležité si svého finančního poradce vybrat sám/a a nenechat se ulovit. Úplně stejné je to v případě, že si své investice řídíte sami a hledáte do svého portfolia vhodné produkty. Pokud čekáte, co vám kdo nabídne, pravděpodobně se k vám dostane pouze to, co nikdo rozumný nechce a co se prodává pouze pomocí tvrdých marketingových a obchodních praktik.

Nečekejte tedy až za vámi někdo přijde s nabídkou, ale vyhledávejte pro vás vhodné nabídky, ptejte se, co je k dispozici a vzdělávejte se, ať můžete prodejcům pokládat relevantní dotazy. A protože nabídka investičních možností je obrovská, nejdříve si odpovězte na otázku, co vlastně hledáte. Jak na to?

Připravte si filtr

Představte si, že si chcete koupit auto. Asi nepřijdete do autobazaru nebo autoprodejny a neobcházíte jedno auto po druhém a nezjišťujete o něm detaily, jestli je to dobré nebo špatné auto. Nejdříve máte v hlavě rámcovou představu, jaké auto potřebujete. Je to sporťák, limuzína, rodinné auto nebo SUV? Kolik za něj chcete dát? Jak drahý provoz si můžete dovolit? Budete ho používat na dlouhé cesty nebo na popojíždění po městě? Stačí vám ojetina nebo chcete nové auto?

Teprve když máte v těchto otázkách jasno, můžete si detailně prohlédnout několik vozů, které splňují vaše kritéria a z nich si vybrat to nejlevnější a v nejlepším stavu. To je celkem jednoduché.

Podobně si můžete zúžit výběr investičních nástrojů a produktů, ze kterých si budete vybírat. Jestli jste už několik mých článků přečetli, asi vás nepřekvapí, že vám doporučím začít s vytvořením dobrého finančnícho plánu, který vám odpoví například na tyto otázky……

  • jaký mám investiční horizont?
  • jaké kolísání hodnoty jsem schopen a ochoten snášet
  • jak likvidní produkt potřebuju
  • jaký výnos očekávám
  • jakou třídu aktiv by hledaný produkt měl zastupovat
  • ztrátu jaké části majetku jsem schopen ustát apod.

A pak už je to stejné, jako s tím výběrem auta. Z možných řešení, které vyhovují vašim potřebám, vyberete to nejlevnější a nejspolehlivější:-)

5 varovných signálů

No jo, ale jak tedy to nejlevnější a nejspolehlivější vlastně poznat? Když se vrátím k tomu nákupu auta, asi mnozí z vás ví, na co si dávat pozor. Aby nemělo stočený tachometr, aby nemělo zamaskovanou bouračku, aby nebylo kradené, aby mělo namontované kvalitní náhradní díly apod.

Mám tedy pro vás pár tipů, jak poznat šunt a čím se vůbec nezabývat.

1. Nekupujte nic od člověka, který nemá povolení ČNB pro poskytování investičních služeb

Pokud vám někdo nabízí jakoukoliv investici, měl by mít na to příslušnou licenci. Měli byste najít takového člověka v seznamu investičních zprostředkovatelů nebo vázaných zástupců investičních zprostředkovatelů. Pokud tam není on, měla by tam být firma, ve které je zaměstnán. Seznam je k dispozici na stránkách ČNB. Koupíte-li si cokoliv od člověka nebo firmy bez takové licence, nikdo se vás nezastane, až o peníze přijdete. Je to stejné, jako byste půjčili peníze neznámému člověku na ulici.

2. Nevšímejte si jedinečných nabídek, které se nebudou opakovat

Není nic, jako jedinečná, neopakovatelná nabídka. Pokud skutečně existuje produkt, který je výrazně lepší než ostatní volně dostupné produkty na trhu, proč by ho někdo nabízel právě vám? Časový tlak a přikrášlování je klasický marketingový trik šmejdů.

3. Dívejte se na náklady

Existují dražší a levnější produkty. Ne vždy dražší znamená horší, někdy dražší skutečně může znamenat kvalitnější. Ale pokud zjistíte z dostupných materiálů, že celková nákladovost produktu, tzv. TER, přesahuje 3 %, tak bych se asi zamyslela, jestli strategie daného produktu je tak jedinečná, že si na daný náklad dokáže vydělat. Z mé zkušenosti v 99 % není.

4. Garantovaný výnos

O tom, už jsem se zmiňovala na začátku, ale radši se k tomu ještě vrátím. Jakmile někdo nabízí garantovaný výnos, je namístě veškerá obezřetnost. Často se s tím setkáte třeba u různých dluhopisů nebo jiných produktů, které slibují garanci nemovitostmi. To zní lákavě a rozumně, ale platí, že pokud není na dané nemovitosti zástava ve váš prospěch, nemáte zaručeno vůbec nic. Takže pokud výnos nebo návratnost investice negarantuje třeba stát (myslím tím Českou republiku nebo třeba Německo či USA, ne některou z afrických zemí), slůvko o garanci ignorujte a spíš daného prodejce považujte za neseriozního.

5. Buzzwords

Vodík, elektromobilita, AI, VR, climate change……….to je výběr slov, které se aktuálně objevují v nabídkách investičních produktů velmi často a díky kterým se nás snaží prodejci přesvědčit, že tento produkt bude trefa do černého. Nepopírám, že se jedná o perspektivní obory, které s velkou pravděpodobností mají před sebou zářnou budoucnost. Problém je ale v tom, že toho využívá mnoho firem, které vědí, že v tomto oboru je nyní velmi lehké získat kapitál a které nemají dostatek znalostí a zkušeností pro to, aby své projekty úspěšně realizovali. Týká se to bohužel většiny projektů, které hledají financování u drobných investorů. Dobré projekty radši získávají financování od velkých hráčů, kde dostanou kromě peněz i know-how.

Napadají vás ještě další varovné signály? Budu ráda, když se se mnou o ně podělíte:-)

A ještě na závěr přidám jedno přirovnání s nákupem auta. Už se vám někdy stalo, že jste koupili auto, i když jste ho nepotřebovali, jenom proto, že vám ho někdo nabídl? Troufnu si tvrdit, že ne. U investičních produktů se to stává neustále. Znova a znova věříme pohádce o jedinečné příležitosti a zbytečně se tím zabýváme a stresujeme. Já navrhuji jednoduchý postup. Identifikujte své potřeby, vyhledejte nejlepší řešení, uspokojte své potřeby a pak už dělejte pravidelnou revizi na roční bázi a po zbytek času své investice neřešte:-)


Hledáte někoho, kdo vám s tím vším pomůže? Vyplňte kontatní formulář a já si s vámi domluvím krátkou nezávaznou schůzku, kde probereme, jestli zrovna já pro vás můžu být parťákem, kterého hledáte.

Chci nezávaznou konzultaci

Nehledáte poradce, ale chcete dostávat novinky z finančních trhů, odkazy na nové blogové články a s mnoho dalších informací z investičního světa? Přihlašte se k odběru mého měsíčního investičního zpravodaje.