Close

Mají podnikatelé investovat jen do své firmy?

Asi před třemi roky jsem seděla v krásném rodinném penzionu s lyžařským vlekem na Šumavě a povídala si s majitelkou o investování. Její názory byly dost jednoznačné. Všechny vydělané peníze investovala zpět do vlastního byznysu a vyplácela si pouze to, co aktuálně potřebovala. Nedokázala si představit, že by své úspory svěřila komukoliv cizímu, nebo dokonce investovala do něčeho tak imaginárního, jako jsou cenné papíry. To prý raději udělá dětem u penzionu nové hřiště. Na jednu stranu se zdá tento přístup rozumný, investuje pouze do toho co zná a co může ovlivnit. Jenže pak přišel Covid….

A jak tento příběh v minulém roce pokračoval? Vyčerpané úspory, existenční problémy, minimalizace nákladů apod., podobné příběhy známe z médií. Covid byl pro podnikatele v gastronomii a přidružených oborech něco, na co se zkrátka nelze připravit. Zachránila by je zřejmě velmi vysoká rezerva. Ale mít rezervu na rok bez jakéhokoliv příjmu? I kdyby to bylo reálné – z podnikatelského hlediska je to úplný nesmysl. Peníze se musí točit, bez toho nemůže byznys růst.

Podnikání si s sebou nese rizika. Některá můžeme ovlivnit, jiná ale ne. Každý podnikatel by měl mít krizový scénář pro případ, že jeho podnikání nedopadne dobře, ať už jeho vinou nebo externími událostmi, zdravotními komplikacemi, politickými rozhodnutími, živelnou katastrofou apod. A součástí tohoto krizového scénáře by měl být i plán, kdy a jak začít část vydělaných peněz investovat mimo své podnikání a zajistit si tak skutečnou finanční nezávislost.

KDY?

Je jasné, že pokud začínáte podnikat, potřebujete každou korunu vrazit do podnikání. Hodně podnikatelů začíná tak, že žije z úspor a několik let si nevyplácí ani na spotřebu. To je logický přístup. Začátky podnikání si vyžadují časovou i finanční investici a je to ta nejvýnosnější investice. V tu chvíli opravdu nedává smysl tříštit cenné zdroje. Navíc, když je vám dvacet nebo třicet a váš byznys nevyjde, stále máte ještě hodně času a energie zkusit něco jiného a krach vašeho podnikání pro váš život rozhodně nemusí být fatální.

Ale představte si, že už je vám padesát. Dvacet let budujete firmu, která už může mít hodnotu desítek milionů a živí celou vaši rodinu, třeba v ní máte zaměstnáné i vaše děti. Nabízí se začít pracovat na tom, aby firma byla schopná fungovat bez vás a vy z ní měli do budoucna jen tzv. pasivní příjem. To je určitě super nápad, ale pořád vás to neochrání před situací, kdy jedna fatální chyba, politické rozhodnutí nebo katastrofa může rozhodnout o tom, že váš podnik půjde úplně ke dnu. Pak skončíte bez firmy i bez peněz a času na to, abyste od nuly vybudovali dostatečné jmění na pokrytí vašich nákladů až do smrti bude strašně málo. V tento čas už byste ideálně měli mít pořádný základ pro vaši finanční nezávislost mimo firmu.

Nejlepší čas pro to, kdy začít takový kapitál budovat, nejde úplně jednoznačně obecně stanovit, ale přibližně bych to viděla asi takto:

  1. Pokud chci dosáhnout finanční nezávislosti v 60 letech, měla bych začít budovat kapitál nejpozději ve čtyřiceti.
  2. Moje firma by již měla generovat dostatečné cash-flow, které bezpečně pokryje moje náklady + pravidelné investice a neohrozí plánovaný růst nebo stabilitu firmy.

KOLIK?

Váš kapitál při dosažení finanční nezávislosti by měl být tak velký, aby pokryl přinejmenším vaše nezbytné výdaje v případě, že by firma zkrachovala. Samozřejmě platí a u podnikatelů je to velká výhoda, že firmu je možné zakomponovat do finančního plánu a realisticky odhadnout, kolik můžu dostat z prodeje firmy či kolik mi firma může generovat tzv. pasivní příjem. Nicméně vzhledem k výše uvedeným rizikům s těmito příjmy nemůžete počítat stoprocentně. Proto by měl váš kapitál mimo firmu být aspoň v takové výši, aby vám pokryl měsíční výdaje, na které vám státní důchod nestačí.

Jakmile budete vědět celkový objem majetku, který budete potřebovat pro pravidelnou výplatu renty, je už s pomocí excel vzorečků poměrně jednoduché si vypočítat, kolik musíte začít měsíčně či ročně investovat pro dosažení tohoto cíle. Pokud vám vaše firma generuje takové příjmy, které vám to umožní, máte vyhráno. V opačném případě je třeba najít kompromis v jednoduché rovnici

příjmy = spotřeba + investice (budoucí příjmy)

Můžete zvednout příjmy, snížit současnou spotřebu nebo snížit budoucí příjmy, tedy potřebné výdaje na investice. Nebo všechno najednou.

JAK?

Možností jsou tisíce. Můžete nakupovat nemovitosti, můžete být angel investor, můžete investovat do cenných kovů, sběratelských předmětů nebo cenných papírů. Tady už se nemůžu pouštět do konkrétních rad, protože když nastal čas odpovědět si na tuto otázku, je nutné mít připraven dobrý finanční plán, jehož výsledkem by měla být detailní investiční strategie. Ten by měl respektovat vaši individuální situaci, objem majetku, časové horizonty atd. Ale jeden společný prvek v plánu určitě musí být. Tím prvkem je dostatečná diverzifikace, protože to je ta hlavní přidaná hodnota toho, proč není dobré se spoléhat pouze na svůj vlastní byznys. Jednou z velmi častých chyb, se kterou se setkávám je 100% závislost na České republice. Investoři mají v ČR firmu, nemovitosti, hotovost v českých bankách a k tomu ještě třeba české korporátní dluhopisy nebo akcie z české burzy. Může to vypadat jako krásná diverzifikace, ale stačí pár hloupých politických rozhodnutí a vše může být pryč. Nechci samozřejmě cokoliv přivolávat, sama věřím tomu, že se nic tak závažného, co by znehodnotilo všechny tyto investice nestane. Ale spoléhat na to nechci.

A s přípravou finančního plánu ani nemusíte čekat až se dostanete do bodu, kdy začnete budovat svůj kapitál mimo firmu. Naopak, správný finanční plán by měl naplánovat i kdy a jak se do tohoto bodu dostanete. V podnikání se bez plánování určitě neobejdete, nezapomínejte tedy na plánování osobních financí. To by mělo být dokonce nadřazeno firemnímu plánování, protože vám může dát návod k nastavení firemních finančních cílů.

_________________________________________________________________________________________________

Líbil se Vám článek a chcete dostávat pravidelné informace ze světa financí a investic? Přihlašte se k odběru mého investičního zpravodaje!