Close

Pozor na buzzwords!

Víte jaká je v současnosti pro začínající podnikatele nebo moderně řečeno startupisty nejjednodušší cesta, jak získat peníze pro svůj byznys? Dát si do názvu firmy nebo alespoň do sloganu jedno z následujících slov:

  • artifical intelligence
  • blockchain
  • ESG compliance
  • disruptive technology
  • big data
  • kryptoměny
  • cybersecurity
  • elektromobilita
  • vodíkový pohon

Tato slova aktuálně lákají nové peníze jako magnet. A je úplně jedno, jestli se firma daným oborem zabývá nebo ho má jenom v názvu. Kdo by to rozlišoval? Na to není čas, protože když budeme moc váhat, mohl by nám ujet vlak. Alespoň o tom se nás snaží přesvědčit prodejci těchto investičních příběhů.

Například v roce 2017, když se masivně rozšířilo povědomí o bitcoinu a začala první globální bitcoinová horečka, stačilo k akciovým ziskům přesahujícím tisíce procent změnit název firmy. Rekormanem se v tomto stala firma s původním názvem Tulip Bio Med, která vyráběla zdravotnické pomůcky především pro plastickou chirurgii. Po přejmenování na Bitcoin Services cena jejích akcií vystřelila o 42 500 %. A podobných příběhů se v tomto roce objevilo mnohem více. (viz. článek z webu cointelegraph.com)

Příběh Pets.com

Pojďme ještě dál do historie, tedy na konec minulého tisíciletí. Tehdy úspěch zaručovaly firmy, které měly v názvu před jménem e- nebo za jménem .com. Jedním ze symbolů tehdejší internetové bubliny byl příběh firmy Pets.com. Šlo o firmu, která vznikla v r. 1998 a zabývala se on-line prodejem potřeb pro mazlíčky. To, že má on-line prodej obrovskou budoucnost, tušilo již tehdy mnoho investorů a měli pravdu. Jenže vedle Amazonu a hrstce dalších firem, které dokázaly této příležitosti využít, byly stovky jiných, které dopadly o poznání hůře. A Pets.com je tím nejznámějším případem. Společnost měla masivní marketingovou kampaň, ale mizerný obchodní model. Zkrachovala 9 měsíců po svém veleúspěšném IPO. Pikantní na tom je i skutečnost, že 50 % této firmy vlastnil právě Amazon.

Ne každá firma, která působí v perspektivním oboru, dosáhne očekávání investorů. Naopak praxe ukazuje, že čím perspektivnější obor, tím více zmařených investic lze v budoucnu očekávat.

Nechci tím v žádném případě říct, že byste se měli investování do firem, které podnikají v těchto oborech, vyhýbat. Naopak, ten kdo zaspí technologický vývoj bude brzy ze hry venku. Kdo si dnes vzpomene třeba na Nokii či Kodak že? Ale investovat podle názvu firmy nebo produktu určitě nebude ta správná strategie. Takže na co je dobré si dávat pozor?

Podvodníci lákají na populární hesla

Čím více je daný obor populární tím více jeho název používají podvodníci při nalákání investorů. Vždy používají hesla, na která lidi slyší a která jsou spojena s již existujícím nebo očekávaným budoucím pohádkovým výnosem. Kryptoměny jsou pro podvodníky zlatý důl. A vzhledem k tomu, že se často jedná o nové věci, kterým většina lidí nerozumí, nemusí se ani moc snažit o vysvětlování, jak daná investice funguje. Tady zase platí, že lidi se neptají, protože jim u takto populárních výrazů přijde hloupé, že o tom ještě nic neví. Pokud tedy máte před sebou nějakou takovou lákavou nabídku, najděte si spolehlivého odborníka na danou oblast a zeptejte se ho, jestli je něco takového reálné. I v oblasti kryptoměn se již nyní naštěstí pohybuje mnoho lidí, kteří se danou problematikou zabývají a dokáží velmi rychle odhadnout, jestli se jedná o podvod.

I seriozní firmy využívají líbivá témata ke zvýšení prodejů

Nedávno jsem na žádost svého klienta hledala právě produkty, které se zaměřují na AI nebo blockchain. Koukala jsem do portfolií fondů, které mají v názvu AI, Distruptive Technology, Innovation apod. A objevila jsem stále stejné firmy, které mají největší váhu i ve světových akciových indexech, např: Tesla, Amazon, Alphabet, ASML, NVIDIA. Názvy produktů jsou pouze marketingový tah….ve skutečnosti se jejich složení od složení indexů příliš neliší, protože do těchto oborů dnes investuje každá společnost, která se chce na trhu udržet. Dokonce i symbol dinosauřích firem, společnost General Electric, se v jednom z těch fondů objevila s významnou váhou. Zařazení takových produktů do portfolia z mého pohledu vytváří pouze falešný dojem diverzifikace a nepřináší dlouhodobě příliš navíc. Naopak takové produkty si zařazují investoři do portfolia většinou poté, co ukáží nadstandardní výnosy. To většinou předpovídá horší výkonnost do budoucna.

Další krásný příklad můžeme vidět v oblasti tzv. ESG (Environmental, Social, Corporate Governance). Známý ekologický novinář a komentátor Assaad Razzouk zveřejnil v dubnu na svém twittrovém účtu zprávu, že z 253 amerických fondů, které se v roce 2020 přihlásili k ESG standardům 87% vložilo do svého názvu slova „sustainable“ nebo „ESG“, přičemž ani jeden z nich nezměnil cokoliv ve svém portfoliu. Rázem se tak staly horkým zbožím a jejich prodeje vzrostly, aniž by se v produktu cokoliv změnilo.

I nákup „tradiční“ firmy může znamenat investici do nových technologií

To, že je daná firma na trhu již mnoho let a patří mezi tzv. dinosaury neznamená, že se nechytí příležitosti a nevyužije nové technologie ke svému dalšímu růstu. Například v oblasti elektromobility si investoři stále hýčkají především Teslu a ohodnocují její budoucí zisky takovým způsobem, jako by Tesla měla mít do budoucnosti absolutní monopol na elektroauta. Ale ve skutečnosti každá automobilka na světě aktuálně vyvíjí auta na elektro nebo dokonce vodíkový pohon. A své investory odmění ty, které si dokáží získat největší tržní podíl….že byla Tesla iniciátor této změny, nemusí vůbec znamenat, že zvítězí. Podobně dneska není příliš populární investovat do „tradičních“ finančních institucí. Naopak se vysoce oceňují nové fintech společnosti ala Robinhood. Přitom z tradičních bank se pomalu ale jistě stávají největší softwarové společnosti na světě a skupují každý zajímavý start-up, který se v této oblasti objeví, nebo si dokonce vytvářejí vlastní inovační inkubátory. Mají pro využití technologického rozvoje všechny předpoklady, kvalitní a dobře zaplacený management, dostatek finančních zdrojů a obrovskou klientskou základnu. Já bych je tedy ve svém investičním výběru rozhodně nezatracovala.

Jak nejlépe participovat na změnách v ekonomice?

Firmy, které se dokáží přizpůsobit a dlouhodobě budou přinášet svým investorům pozitivní výsledky, určitě dříve či později budou ve světových akciových indexech. Investování do takových indexů je ta nejlevnější, nejjednodušší a časově nejméně náročná cesta. Pokud se vám ale takový pasivní přístup úplně nepozdává, máte ještě další možnosti.

Vyberte si 1-3 dobré portfolio manažery, kteří aktivně spravují své fondy a investují do takových firem, u kterých věří, že se nejlépe dokáží přizpůsobit měnícím se podmínkám a využít technologického pokroku. Pak bych je neomezovala žádným konkrétním sektorem nebo oborem a nechala bych na nich a jejich analyticích, co dává smysl. Tady doporučuji vybírat prověřené firmy s prověřenými portfolio manažery, kteří se na trhu pohybují mnoho let a mají za sebou dlouhodobě dobré výsledky. Minimálně by si takový portfolio manažer měl být schopen vydělat na poplatky, které jsou s takovou aktivní správou spojené, ideálně přinášet alespoň něco málo navíc – buď vyšší výnos nebo menší korelaci s indexem.

Třetí a nejobtížnější cesta je stát se sám sobě takovým portfolio manažerem a vybírat do svého portfolia konkrétní firmy, u kterých věříte, že se stanou vítězi příštích let. Taková cesta je velmi časově náročná a také náročná na znalosti. Navíc často ani znalosti nestačí, chce to mít určitou schopnost vidět něco, co ostatní nevidí. Můžeme tomu říkat i intuice nebo spíš štěstí.

Já se každopádně do té třetí cesty nepouštím, kombinuji první a druhou variantu a stejně pracuji i se svými klienty. Nedosahuji tak v jednotlivých letech žádných zázračných výnosů, ale zároveň vím, že pokud se na trhu objeví další zázračný příběh typu Amazon, já ho určitě mít ve svém portfoliu budu.