Close

Je důležitější obal nebo obsah?

Nevěřte podílovým fondům, kupujte ETF!

Investujte do NFT!

Tokenizace firem je budoucnost!

To je jenom výběr z mnoha hesel a proklamací, na které v poslední době v různých diskuzích na sociálních sítích narážím. Co mají tato hesla společného?

  1. Používají tzv. buzzwords – tedy hesla, která jsou moderní a lidé si pod nimy často představí zářnou budoucnost. O tom jsem psala již ve svém minulém článku.
  2. Pojmenovávají pouze obal produktu a neříkají nic o tom, co by mělo být uvnitř. Tedy říkají něco jako „Kupujte všechny potraviny pouze ve skle“. Trochu absurdní že?

Už dříve jsem upozorňovala na to, že se příliš často zmiňují ETF fondy jako synonymum pasivního a tím pádem levného investování. Hodně se také mluví o bublině na ETF fondech. To je taky naprostý nesmysl. ETF fondy mohou obsahovat milion různých strategií a určitě nejsou všechny v bublině. ETF je jenom obal, způsob, jak mohou investoři kolektivně investovat do mnoha cenných papírů i v relativně malých částkách. Prakticky plní úplně stejný účel jako podílové fondy. Samozřejmě ETF mají nějaké parametry, které mohou být ve srovnání s podílovými fondy atraktivní, jako je třeba možnost prodávat/nakupovat ihned. Ale nakonec je mnohem důležitější, jestli mám v portfoliu index na americké akcie nebo aktivně spravované portfolio dluhopisů rozvíjejících se zemí, ne to, jestli jsem na jejich nákup využila konstrukci podílového fondu či ETF.

IPO, crowdfunding nebo tokenizace?

Co mají tyto výrazy společného? Jsou to tři různé možnosti, jak si koupit podíl na podnikání někoho jiného. IPO neboli primární úpis akcií je velmi regulovaný byznys, což může být výhoda i nevýhoda. Investoři alespoň vědí, že celý proces probíhá podle zákona. Na druhou stranu především pro malé firmy je tento proces spojen s obrovskou byrokratickou zátěží a s ní spojenými náklady. Navíc investory naopak může ukolébat zdánlivá bezpečnost a budou při výběru méně ostražití. Jednoduchost vydání tokenu nebo crowdfundingové kampaně zase zvyšuje množství nekvalitních projetků a je třeba více vybírat.

Co ale nakonec rozhodne o tom, jestli investice bude nebo nebude úspěšná? Bude to především podnikatelský záměr a schopnost managementu generovat stabilní zisky. Pokud tohle firma dokáže, může Vám být úplně jedno přes jaký investiční nástroj je Vám podíl na zisku vyplácen. Investovat do něčeho, jen proto, že se to nazývá token a o tom jsem slyšela, že se to vyplácí, je cesta, jak se obrat o peníze.

Fenomén NFT

NFT je po kryptoměnách a tokenech další „zázračný“ investiční nástroj, který využívá technologii blockchain. V mé twitterové bublině jsou NFT považovány spíše za obskurní aktivum dokazující, že finanční trhy jsou obecně na vrcholu svého cyklu, kdy investoři investují do čehokoliv pod tlakem vládnoucího FOMO (fear of missing out)

Ale co je vlastně NFT?

NFT (non-fungible-token) neboli nezaměnitelný token je vlastně takový bezpečný registr dokazující, že vlastníte nějaké digitální aktivum. Takový moderní katastr digitálních statků.

Jestli to, co si pomocí NFT koupíte má nějakou hodnotu nebo nemá Vám nezaručuje ani nevyvrací NFT. NFT pouze říká, že vlastníkem jste vy a nikdo jiný. Tento zápis díky technologii blockchainu příliš nelze falšovat.

Pomocí NFT si tedy můžete koupit klidně i prázný list, ale také umělecké dílo začínajícího umělce, potvrzení o tom, že jste podpořili nějaký charitativní projekt nebo že vlastníte první tweet zakladatele Twitteru Jacka Dorseyho. Důležitá je jedinečnost každého takového zápisu, tj. vědomí, že nikdo jiný na světě první Jackův tweet nevlastní.

Na twitteru mě nedávno zaujala zpráva o praseti, které štětcem v rypáku maluje abstraktní obrazy a jeden z nich se již prodal za půl milionu korun. Takový obraz si můžete přímo koupit a pověsit na zeď. A nebo se majitelka prasete může také rozhodnout, že obraz převede do digitální podoby a nabídne ho k prodeji v podobě NFT. Pak se při jeho koupi můžete stát jedinečným majitelem tohoto díla. Výhoda je v tom, že Vám ho nikdo nemůže ukradnout, nevýhoda je, že si originál doma nepověsíte na zeď. Tak jako tak je to pořád obrázek namalovaný prasetem. Jeho hodnotu určí nabídka a poptávka. Jeho nákupem můžete zbohatnout nebo také přijít o vše, za co jste ho koupili.

I v jiných oborech platí, že obal často prodává. Když si máte v cizí zemi vybrat jogurt, pravděpodobně si vyberete ten, který má nejhezčí obal a slušnou cenu. Někdy nám nic jiného nezbude než volit podle obalu. Ale vždy se tak vystavujeme riziku, že koupíme něco nechutného. Podle toho, co jsem odposlechla od znalců piva, tak většina z nich by asi dala přednost Plzni v pet lahvi před vychlazeným tankovým Starobrnem. Proto doporučuji stát se alespoň malým znalcem investičních nástrojů a vědět, co je uvnitř obalu. Koupit něco nechutného v investičním světě má totiž mnohem horší následky než sníst nedobrý jogurt.


Líbil se Vám článek a chcete dostávat další novinky ze světa investic a financí? Přihlašte se k odběru mého newsletteru a už Vám nic zajímavého z mého blogu neuteče.