Close

Komentáře k finančním trhům – září 2022

Letní finanční trhy letos rozhodně nezažily okurkovou sezónu. Pro ty, kdo události pečlivě sledují jako já, to byl spíš dobrodružný film, který ale zřejmě bude teprve na podzim gradovat. Oči celého světa se upřeně dívají především do kuchyně amerického FEDu, ale pro naše životy je neméně důležité i to, co se děje u nás. A ani u nás nebyla o dobrodružství nouze.

Světové akciové trhy jako na houpačce

V minulém komentáři jsem říkala, že si tipuji, že k pozitivnímu obratu na akciových trzích dojde v okamžiku, kdy inflační čísla budou lepší než se očekávalo. Přišlo to ale ještě dříve. Totální změnu nálady na trhy přinesl komentář šéfa amerického FEDu, který velmi pečlivě zvolenými slovy přinesl naději, že nebude potřeba zpřísňovat měnovou politiku více, než jak bylo avizováno. Během pár hodin došlo k obratu směrem k optimismu takřka o 180 stupňů. A investoři na Twitteru se začali předhánět, kdo co nakoupil. Mluvilo se o tom, že dno již máme za sebou a odhady růstu akciových trhů do konce roku pomalu překonávaly dosavadní maxima. Teprve poté byla zveřejněna čísla o inflaci, která ukázala, že v červenci již v USA inflace nerostla a v meziročním vyjádření dokonce klesla na 8,5 % z červnových 9,1 %. Takový pokles analytici neočekávali a pro investory to bylo potvrzení, že jejich optimismus je na místě. Poměrně slušné byly i postupně zveřejňované výsledky nejvýznamnějších firem. Světový akciový index tak od své minimální hodnoty z poloviny června vyrostl do půlky srpna o 13 %. USA na tom byly ještě lépe s růstem o 17 %.

Zdroj: Google

V ten moment už se opět začínaly ozývat hlasy, že takový nárůst není udržitelný a že akcie se vzhledem k očekávané recesi stávají velmi předraženými. Prudkého nárůstu akciových trhů se možná zalekl i Jerome Powell, který ve svém projevu na pravidelném výročním zasedání centrálních bank v Jakcson Hole výrazně rétoricky přitvrdil. Zdůraznil potřebu udělat vše proto, aby se inflace vrátila na hodnotu 2 % i za cenu ekonomického oslabení. Tento projev prozatím utnul zbytky pozitivních nálad a reakcí trhů byl více než 3% propad amerického akciového indexu v pátek 26.8.

Je až trochu strašidelné, jak obrovskou moc má šéf FEDu ve vlivu na chování finančních trhů. Zásadní obraty jsou v poslední době spojené především s jeho projevy, nikoliv s konkrétními čísly nebo událostmi. Na druhou stranu je ale pozitivní, že toto platí především v krátkém horizontu a Jerome Powell se těmito projevy snaží vyhlazovat reakce trhů, které by jinak mohly být mnohem prudší. Jestli je to k prospěchu nebo neprospěchu finančního trhu v krátkém horizontu nedokážu posoudit.

Když se podívám na Twittrové diskuze investorů, tak hodně z nich se snaží vyhnout možným dalším propadům. Zdá se, že být na trhu, když trhy padají je pro ně větší hrozba než nebýt na trhu, když trhy rostou. Z racionálního pohledu to je ale nesmysl. Vyplývá to většinou z jejich sebedůvěry, že dokáží odhadnout chování trhu. Strategii pasivního čekání, až se bouře přežene, považují za strategii pro amatéry. Já v tomto klidně i nadále budu za amatéra. Jsem smířená s tím, že trhy můžou v následujících šesti měsících o 20 % vyrůst nebo i o 20 % poklesnout a moje portfolio by mělo být připraveno na obě varianty.

Selhal trh s elektřinou?

V porovnání s tím, co se děje v Evropě, se ale zdá, že v USA vlastně ani žádné problémy nemají. Poslední prázdninové dny vidíme lámání rekordů v cenách elektřiny. Ty se dostávají na úroveň, která by byla likvidační pro většinu firem i domácností, pokud by se na těchto hodnotách udržely. Politici začínají mluvit o selhání trhu a i stále více odborníků se přiklání k názoru, že jediným možným řešením je v tuto chvíli zastropování cen elektřiny. S tím nesouhlasí především zastánci volného trhu, kteří zcela relevantně namítají, že neselhal trh, ale politici, kteří ho regulací již dávno pokřivili. Já osobně si myslím, že současné ceny jsou výsledkem paniky a nemalou roli hrají i spekulanti. Za největší překážku návratu k normálu vidím fakt, že odběratelé, kteří již mají nakoupenu levnější elektřinu, se nemohou části své spotřeby vzdát a prodat již nakoupenou elektřinu na volném trhu. To brání navýšení nabídky, která by mohla stlačit cenu dolů. Některé firmy si totiž už spočítaly, že pokud by zavřely svůj provoz, nechaly své zaměstnance doma za plný plat a odprodaly nakoupenou elektřinu, dosáhly by vyššího zisku než kdyby normálně provozovaly svou činnost. Jenže většina z nich bohužel nakoupenou elektřinu prodat nemůže a to je přesně ten důvod, proč cena neustále roste a to i při velmi nízké poptávce. Z toho důvodu se také přikláním k zastropování cen (nejlépe na evropské úrovni), pokud v nejbližších dnech cena elektřiny opět nezačne klesat pod vlivem zatím neznámých pozitivních zpráv. Zatím totiž vysoké ceny nezpůsobují zas až tak vážný problém, protože za ně skoro nikdo nenakupuje. Pokud by ale vydržely byť jen několik měsíců, mělo by to dalekosáhlé ekonomické důsledky, které si netroufnu vůbec odhadnout. Věřím tomu, že takové důsledky si politici opravdu nepřejí a udělají vše proto, aby k tomu nedošlo.

Pokud se chcete více dozvědět o tom, jak funguje trh s elektřinou, doporučuji si přečíst článek „Jak se na trhu stanovuje cena elektřiny“ z webu Fakta o klimatu. Dozvíte se z něho například, jak je možné, že ceny plynu tolik ovlivňují cenu elektřiny, když plyn tvoří pouze malou část našeho energetického mixu. Tento web mimochodem doporučuji i pro získání základních informací ohledně problémů se změnou klimatu. Alespoň já na něm poměrně často nacházím odpovědi na otázky, které mě zajímají a působí na mě důvěryhodně.

Poměr sil v nové radě ČNB se otočil

Česká odborná veřejnost nedočkavě vyhlížela první zasedání rady ČNB v nové sestavě. Nový guvernér již před dvěma měsíci avizoval svůj záměr zachovat úrokové sazby na současných úrovních s ohledem na zpomalující ekonomiku. To se mu podařilo prosadit a všichni noví členové bankovní rady hlasovali o ponechání sazeb na současných úrovních. Zároveň ale většina z nich připustila ve svých komentářích, že jsou připraveni opět sazby zvedat, pokud by inflační tlaky během podzimu neustávaly.

Toto rozhodnutí vzbudilo poměrně velké pozdvižení v řadách ekonomů, kteří jsou většinou v komentování rozhodnutí rady ČNB poměrně zdrženliví. Většina z nich toto rozhodnutí a ochotu tolerovat vysokou inflaci i po celý příští rok poměrně tvrdě kritizovala. Obávají se, že toto rozhodnutí povzbudí odbory a zaměstnance k tlaku na růst mezd, což může roztočit inflační spirálu a přivést nás do dlouhodobé stagflace. Já tyto obavy také sdílím. Diskutovala jsem to krátce na LinkedInu s ekonomem Petrem Bartoněm, kterého si velmi vážím a který je jeden z mála, kteří s postojem současné rady ČNB souhlasí. Jeho hlavním argumentem je fakt, že inflace v meziměsíčním vyjádření už začíná klesat. To samozřejmě dává velký smysl, ale i on připustil, že tlaky na mzdy jsou velkým rizikem. Z jeho pohledu však ČNB toto riziko svým postojem nezvýšila. S tímto většina jeho kolegů ale nesouhlasí a i já to vidím podobně. Mojí diskuzi s Petrem si můžete přečíst.

Ať má pravdu kdokoliv, my jako investoři musíme hrát s kartami, které nám byly rozdány. O tom, že tento podzim a možná i celý příští rok, bude velmi těžký, se mluví až tak moc, že se trochu obávám, že tyto negativní nálady zhorší naší ekonomiku mnohem více, než je nezbytně nutné. Proto se snažím aktuálně upozorňovat více na příležitosti než na rizika. To ale neznamená, že bychom měli zavřít oči a dělat, že rizika nevidíme. Naopak, čím připravenější budeme, tím lépe můžeme následující měsíce zvládnout. Teď ještě více než na začátku léta platí, že nejdůležitější je vědět, jak nás ovlivní rostoucí ceny energií. Jak moc zatíží náš domácí rozpočet nebo ohrozí ziskovost naší firmy. Další důležitou věcí je zjistit si možnosti úvěrování, pokud ho budeme potřebovat. Nejde jen o sazbu, ale i o to, jestli nám vůbec banka půjčí. Doporučuji si to zjistit dopředu a nejlépe si vyjednat úvěr, který v případě nouze můžeme, ale nemusíme využít (například kontokorent). Na druhou stranu podle mě nemá smysl hromadit zbytečnou hotovost. Určitě stojí za to revidovat své výdaje a náklady. Ale nesnižujte je za cenu, které omezí váš budoucí růst. Investice do rozvoje, vzdělávání a inovací a úspor energií se naopak vyplatí mnohem více než dřív. No a společně doufejme, že současnou bublinu na ceně elektřiny vyřeší trh dříve než se k tomu dokopou politici. A když ne, tak aspoň že se k tomu skutečně dokopou:-)