Close

Komentář k finančním trhům – březen 2023

V průběhu měsíce února se na finančních trzích nic zvláštního nestalo. Asi tak by se dal okomentovat vývoj událostí na finančních trzích v posledním měsíci. Inflace nám pomalu, ale jistě kulminuje. Stále se ale nevzdává a tak zůstává i nadále hlavní hrozbou. Centrální banky se chovaly tak, jak se od nich očekávalo a také žádné překvapení nepřinesly. Zisky firem nebyly za poslední čtvrtletí loňského roku nijak oslnivé, což je také víceméně v souladu s očekáváním. Není tak divu, že světové akciové i dluhopisové trhy v únoru spíše přešlapovaly na místě. Špatné zprávy nebyly tak špatné, aby vyvolaly mezi investory paniku a dobrých zpráv pro povzbuzení trhů k dalšímu růstu moc nebylo.

A tak není divu, že světové akciové trhy zakončily měsíc na podobných úrovních jako na jeho začátku, přičemž americkým trhům se opět dařilo o něco hůře než těm evropským. Od začátku roku evropský akciový index přidal více než 9 %, přičemž americký SP 500 je výše pouze o necelá 4 %.

Vývoj amerického a evropského akciového indexu od začátku roku

Další komentování toho, co se v únoru stalo, by tak bylo pouze plácání prázdné slámy, jen abych něco řekla a tak se pojďme místo toho zaměřit na budoucnost.

Dotazy na to, do čeho se právě teď nejvíce vyplatí investovat, dostávám dost často. Tazatele většinou zklamu, protože místo konkrétních tipů ode mě dostanou jen „prázdné fráze“ o tom, že nejdříve je potřeba mít finanční plán a investiční strategii a té se držet bez ohledu na to, co se na trzích děje. Neříkám to proto, že bych se chtěla vyhnout odpovědi a bála se odpovědnosti za svou radu. Neříkám to ani proto, že mi konkrétní rady zakazuje zákon. Říkám to proto, že skutečně platí, že jakákoliv rada bez detailní znalosti situace daného člověka může být kontraproduktivní. Neexistuje žádný produkt, který by byl v jakékoliv době vhodný pro každého. Připravila jsem si tak dneska pro vás alespoň pár obecných rad, jak se v dnešní době stavět ke svému portfoliu, aby tento rok pro vás neskončil velkým zklamáním.

Zvedání úrokových sazeb ještě zdaleka nemusí být konec

V současné době převládá přesvědčení, že úrokové sazby u nás již dále neporostou a je tak jen otázka času, kdy se situace otočí a sazby zase začnou klesat. Je pravda, že kromě T. Holuba všichni současní členové bankovní rady podporují ponechání sazeb na současných úrovních. Nicméně většina z nich zároveň dodává, že jsou připraveni svůj názor změnit, pokud se situace nebude vyvíjet dle předpokladů. Současně jsou všichni pod velkým náporem kritiky části odborné veřejnosti, která je přesvědčena o tom, že ČNB ve svém úsilí o snížení inflace selhává. Pokud tedy inflace nebude ve druhém čtvrtletí letošního roku klesat dostatečně rychle, může dojít ke změně postoje a dalšímu nárůstu sazeb. To by se negativně projevilo na vývoji cen českých dluhopisů a na sazbách úvěrů. Tento scénář je v tuto chvíli méně pravděpodobný, ale nemělo by se na něj zapomínat.

Pozor na neburzovní produkty

Již v říjnu loňského roku jsem psala článek o skrytých rizicích produktů, které se neobchodují na burze. Rok 2023 jistě přinese nemilé překvapení mnoho držitelům těchto produktů. Varováním budiž například kauza dluhopisů skupiny Premiot, již pečlivě sleduje například redaktor E15 Jaroslav Krejčí. Kromě dluhopisů se to může týkat i některých fondů kvalifikovaných investorů, které mají ve svém portfoliu investice, jejichž cenu neurčuje trh. Nechci tímto vyvolávat paniku mezi všemi držiteli těchto produktů, spíš vás tak trochu vyburcovat k tomu, abyste se zajímali, jakým způsobem jsou oceňovány produkty ve vašem portfoliu a jestli aktuální ocenění odpovídá realitě. Věřím tomu, že většina z nich funguje férově, ale je dobré si ověřit, že právě váš produkt do této většiny patří.

Akcie stále pouze na dlouhý horizont

To je mantra, kterou opakuji prakticky v každém komentáři. Co budou dělat akcie do konce roku nikdo neví a spoléhat na předpovědi sebeváženějších expertů rozhodně nikomu nedoporučuji. Pokud nechcete se svými penězi hazardovat, neinvestujte do akcií na dobu kratší než 5 let, já preferuji alespoň desetiletý horizont, těch 5 let je naprosté minimum. A pokud nepotřebujete sledovat akciové trhy z profesních důvodů jako já, sledujte je minimálně, vyvolává to zbytečný stres.

Důvěryhodnost jako nejdůležitější kritérium

„Nikdy nepřicházejte o peníze“ je známé investiční pravidlo Warrena Buffetta. Zní trochu absurdně, protože nikdo samozřejmě nechce přicházet o peníze. Ale je brutálně pravdivé. V různých diskuzích narážím na to, že investoři při výběru produktů řeší výnos, poplatky apod., ale zapomínají na to nejdůležitější. Jak moc důvěryhodná je instituce, jíž své finance do správy svěřují. Jaká je šance, že své peníze už nikdy neuvidí.

Když přijdete do velké banky a chcete poradit s investováním, můžete mít štěstí, že narazíte na kompetentního poradce, který vám poskytne velmi dobrou službu a i přes větší poplatky bude o vaše peníze dobře postaráno. Nebo budete mít smůlu a narazíte na bankéře, který ještě moc znalostí a zkušeností nemá nebo je motivován hlavně snahou prodat. Pak můžete mít za vysoké poplatky špatně nastavené portfolio, které sníží pravděpodobnost dosažení vašich cílů. Ale v obou případech máte téměř stoprocentní jistotu, že o své peníze nepřijdete, že vám je banka neukradne nebo neprohraje v burzovním kasinu. Chybně nastavené portfolio či vysoké poplatky se dají napravit, ale ukradené peníze vám již nikdo nevrátí. A letošní rok bude určitě patřit k těm obdobím, kdy se ukáže, kdo plave nahý, kdy bude přibývat odhalených podvodů či krachů příliš rizikových projektů. Proto si vybírám jako své partnery velké hráče, kteří už mají několik velkých krizí za sebou a mají tak velkou šanci, že se dokáží vypořádat i s letošními problémy.

A to samé bych doporučovala i vám.


Líbil se vám článek? Přihlašte se k odběru mého investičního zpravodaje a už vám žádné novinky ze světa financí a investic neutečou.