Close

Dluhopisové časované bomby

Léto je za námi a to letošní rozhodně nebylo okurkovou sezónou. Možná jste v médiích či na sociálních sítích narazili na varující zprávy o tom, že některé oblíbené investiční nástroje, především tedy dluhopisy realitních firem, můžou způsobit svým investorům nepříjemné překvapení. Já se na rizika těchto produktů snažím dlouhodobě upozorňovat, ale současná ekonomická situace (tedy především vysoké úrokové sazby) způsobila, že se z těchto projektů stávají časované bomby. 

Já vidím největší problém především v tom, že se tyto investiční nástroje tváří jako konzervativní a bezpečné. Většina lidí, kteří do nich investují, dosud vůbec netuší, že je velká pravděpodobnost, že o své peníze přijdou. Když se řekne akcie, řeknete si možná, že je to pro vás příliš rizikové. Ale když vidíte nabídku dluhopisu s fixním výnosem 10 %? Zdá se vám to bezpečnější? Možná ano. Realita je úplně opačná. I jednotlivá akcie obchodovaná na burze je z pohledu trvalé ztráty kapitálu menší riziko než takový dluhopis. Pokud je totiž cenný papír na burze a jde ještě ke všemu o velkou globální korporaci (například Apple, Google, Meta apod.), můžete si být jistí tím, že hospodaření této společnosti sledují tisíce analytiků a každý její problém se dříve či později projeví na ceně akcie. O české společnosti se základním kapitálem 10.000 CZK, která navíc nezveřejňuje výsledky svého hospodaření, jak jí nařizuje zákon, neví nikdo vůbec nic. A pozor, týká se to i větších firem, které již na trhu fungují dlouho a zatím mají dobrou pověst. 

Vzhledem k tomu, že lidé nakoupili tyto dluhopisy od různých firem v celkové výši mnoha miliard korun, začínají se tímto problémem zabývat i tzv. mainstreamová média, renomované právní kanceláře a varuje před tím i mnoho odborníků. 

Pokud patříte mezi držitele jakéholiv tzv. korporátního dluhopisu, pravděpodobně Vám nezbývá nic jiného než doufat, že zrovna ta vaše firma přežije do splatnosti a celou částku Vám vyplatí. Většina těchto nástrojů totiž není likvidní a jejich prodej před splatností prakticky není možný. I tak bych se zatím pokusila kontaktovat prodejce a na možnost odprodeje se ho zeptat. Kdy ovšem doporučuji být aktivní je v okamžiku, kdy firma začíná mít problémy se splátkami úroků, nebo emise již byla splatná, ale jistiny jste se zatím nedočkali. V ten okamžik je dobré co nejdříve kontaktovat některou z právních kanceláří, která se touto problematikou zabývá a připojit se k tzv. hromadné žalobě. Tak máte větší šanci získat alespoň něco ze své investice zpět. V žádném případě nepřistupujte na nabídku, že místo peněz získáte novou emisi dluhopisu, trvejte na vyplacení hotovosti. 

Pokud žádný takový produkt v portfoliu nemáte, nenechte se nalákat na super přitažlivý úrok a zdánlivé bezpečí. Pokud to stejně chcete riskovat, pečlivě si prověřte hospodaření firmy a investujte pouze malou část svého majetku. A hlavně počítejte s tím, že se jedná o rizikovou investici a akceptujte možnost, že o peníze přijdete.