Close

Konec jedné éry

Na konci listopadu zasáhla investiční svět smutná zpráva. Ve věku nedožitých 100 let zemřel Charlie Munger, místopředseda představenstva investiční společnosti Berkshire Hathaway a letitý parťák a přítel o trochu více známějšího Warrena Buffetta. Sociální sítě ihned zaplavila velká vlna účasti a vzpomínek. Vzpomínala na něj i všechna světová média. Myslím, že v investiční branži není nikdo, kdo by Charlieho neznal a pro mě i pro mnoho dalších byl velkým vzorem. „Smrt Charlieho Mungera je předzvěstí konce jedné éry“ napsala agentura Reuters a já to vidím úplně stejně.

Charlie spolu se svým parťákem Buffettem reprezentoval investiční styl, se kterým se dneska už potkáme málokde. Nejde ani tak o to, kolik vydělával, jestli používal aktivní či pasivní strategii, jestli doporučoval koncentrované či diverzifikované portfolio, hodnotový či růstový styl apod. Jeho práce byla vždy spojená s vlastnostmi, které jsou důležité nejen proto, aby člověk na trzích dlouhodobě vydělával, ale i proto, aby si splnil své cíle, mohl klidně spát a být ještě ve svých 100 letech ve vedení jedné z největších firem světa. Byly to trpělivost, pokora, nadhled, skromnost, vytrvalost a úcta k ostatním, které z něj dělaly výjimečného investora. 

Investiční svět láká svojí podstatou velké množství lidí, kteří zrovna těmito vlastnostmi příliš neoplývají. Jsou to lidé, kteří touží rychle zbohatnout, mají vysoké sebevědomí, nízkou averzi k riziku a chtějí všechno hned. Jsou to gambleři, kteří využívají finanční trhy místo kasina. Hodně takových posílalo Charlieho i Warrena již před třiceti lety do starého železa. A většina z nich skončila v propadlišti dějin.

Já se pohybuji na finančních trzích již téměř 20 let. Nebyl to můj sen, začala jsem v tom oboru pracovat víceméně náhodou a sama jsem začala investovat až o několik let později. Také jsem dříve viděla ve finančních trzích kasino. Extrémně stresové prostředí, které nám představují kultovní filmy jako Wall Street, mě rozhodně nelákalo. Ale našla jsem inspiraci v lidech, jako byl Charlie a (naštěstí zatím ještě je) Warren Buffett. Jejich investiční svět se mi zalíbil a práce v něm mě začala naplňovat. Díky nim jsem pochopila, jak „bezpečné“ investování může být a že nemusím být gambler ani génius, abych v tomto světě mohla uspět. A našla jsem v tom své poslání. Mým posláním je pomoct najít i ostatním lidem tuto cestu k investování a bezpečné správě majetku. Cestu, kterou zvládne téměř každý. Cestu, na které nepotřebujete žádné speciální znalosti ani talent, ale potřebujete trpělivost, skromnost, nadhled, pokoru, vytrvalost a úctu k ostatním. 

Nikdy jsem moc nevyznávala kult osobnosti. Ale Charlie Munger byl pro mě skutečně velkou inspirací. A to nejen jako investor. Zemřít téměř ve sto letech při plném duševním zdraví a při schopnosti stále dělat práci, kterou miluji, by byl pro mě splněný sen.