Pokud mé články čtete už nějakou dobu, pravděpodobně víte, že v mém investičním přístupu sázím na co největší diverzifikaci. A to i přesto, že mnoho slavných investorů, včetně Warrena Buffetta (který je pro mě v mnoha ohledech velkým vzorem) sází spíše na větší koncentraci. Ono totiž záleží na tom, čeho vlastně při investování chcete dosáhnout a co je pro Vás prioritou č. 1. Pro profesionální investory, pro něž je investování jejich zaměstnání, je prioritou č. 1 bezesporu dosažení co nejvyššího výnosu. Stejně jako chce podnikatel dosáhnout co nejvyššího zisku. Velká diverzifikace pak tomuto cíli škodí a potenciální výnos snižuje.
Naopak pro investory, pro něž je investování cesta, jak udržet své bohatství, které dosáhli svou prací či podnikáním, je prioritou č. 1 ochrana investovaného kapitálu. Mezi tyto investory se řadím i já a stejně tak mezi ně patří moji klienti. Jsou to podnikatelé a manažeři, kteří vydělávají svojí prací mnohem více než by byli schopni vydělat investováním. A tyto vydělané peníze chtějí pak ochránit před všemi možnými riziky. A nejlepší cesta, jak této ochrany dosáhnout, je dobrá diverzifikace.
Dobrá diverzifikace ochrání Váš majetek mnohem lépe než sázka na „jistotu“ v podobě spořících účtů, dluhopisů s pevným výnosem nebo nemovitostí. Každé jednotlivé aktivum má svá rizika a pouze diverzifikace nám umožní celkové riziko snížit na minimum.
Já si zakládám na diverzifikaci ve všech směrech. Diverzifikuji do různých tříd aktiv i v rámci každé jednotlivé třídy. Diverzifikuji regionálně, sektorově, měnově, diverzifikuji i mezi různými investičními styly a způsoby investování. I proto mám ve svém portfoliu indexové i aktivně spravované fondy.
Čas od času se setkávám s otázkou, proč si dělat práci a zařazovat do portfolia aktivně spravované fondy, když většina z nich po započtení poplatků ty indexové nepřekoná, resp. se jim často ani nevyrovná. Proč vnášet do portfolia ještě riziko výběru špatného portfolio manažera či investiční společnosti? Proč si tím komplikovat investiční strategii?
Březnový vývoj na finančních trzích ukázal přidanou hodnotu této diverzifikace. Stejně tak jako to bylo například v roce 2022. Moje modelové akciové portfolio je tvořeno z 50 % indexovým fondem kopírujícím celosvětový akciový index a z 50 % vybranými aktivně spravovanými fondy. Většinu času těchto aktivně spravovaných fondů skutečně nepřekonává indexový fond. Jenže to se mění v okamžiku, kdy začnou akciové trhy klesat. Pak moje modelové portfolio dohání výkonnost indexového fondu a co je nejdůležitější… investor investující do takto kombinovaného portfolia zažívá mnohem menší propady, což snižuje pravděpodobnost, že začne panikařit a dělat v záchvatu emocí chybná investiční rozhodnutí. K 17.3. 2025 tak toto moje kombinované akciové portfolio bylo narozdíl od indexového fondu od začátku roku stále v plusu.
Další přidanou hodnotu přináší v tomto období diverzifikace měnová, kdy pomáhá částečné zajištění akciové složky do CZK, což snížuje ztráty portfolia způsobené oslabováním amerického dolaru. A samozřejmě nesmím zapomenout ani na diverzifikaci regionální, díky které je na tom letos moje portfolio mnohem lépe než portfolio zaměřené čistě na USA.
A když už mluvím o té diverzifikaci, nesmím zapomenout ani diverzifikaci mezi různé platformy, brokery, banky či obchodníky s CP. Přidanou hodnotu této diverzifikace neuvidíme při běžném kolísání trhů, jaké zažíváme nyní. Pokud budeme mít štěstí, možná jí neuvidíme za celý svůj investiční život. Přesto je nesmírně důležitá. Pokud vybíráme mezi důvěryhodnými subjekty, je pravděpodobnost ztráty kapitálu kvůli špatnému či nešťastnému postupu při správě cizího kapitálu ze strany poskytovatelů investičních služeb velmi nízká. Problém je ale v tom, že pokud by k tomu došlo, může to mít pro náš majetek fatální důsledky. Zkrátka můžeme přijít o všechno, pokud se budeme spoléhat pouze na jeden subjekt. Volba více subjektů přináší více administrativy, ale rozhodně se vyplatí.
Jasně nastavená pravidla pro diverzifikaci navíc pomáhají k tomu, abyste nezakládali svá investiční rozhodnutí na tom, co je zrovna trendy. To totiž v praxi velmi často znamená investování do něčeho, co je drahé. Investování pouze do USA by například nebyl takový problém, pokud by tuto cestu velké množství investorů nevolilo až poté, co Spojené státy 10 let výrazně překonávaly zbytek světa. Předtím jsme měli naopak dekádu abnormálních výnosů na rozvíjejících se trzích. I tehdy začalo mnoho investorů sázet na rozvíjející se trhy v mnohem větší míře, než by odpovídalo diverzifikaci dle světové tržní kapitalizace. Tehdy se v rozvíjejících se trzích mnoho investorů zklamalo. Stejně tak může přijít zklamání z amerických akcií, pokud někdo vložil celé své portfolio právě do nich někdy v průběhu loňského roku. Nedoporučuji ani příliš tzv. kontrariánské investování, resp. investování proti trendům. Pokud jste například v posledních letech investovali právě pouze do rozvíjejících se trhů či do Evropy, protože Vám Amerika přišla drahá, pravděpodobně jste ve svých výnosech výrazně zaostávali a je otázka, jestli se Vám, i když se situace obrátí, podaří tuto ztrátu dohnat. Nikdy totiž nevíte, kdy přesně se situace obrátí a jak velký náskok aktuálně výkonnější trh může přinést. Držet se globální světové diverzifikace Vám pomůže vyhnout se mučivému rozhodování a přinese Vám mnohem klidnější spaní. A přesně to každý neprofesionální investor potřebuje.
Užívejte si prvních jarních týdnů a investujte opatrně.